Банките дават добри условия по заемите благодарение на големите депозити
Няма нужда да обръщате левове в евро
При влизане на България в еврозоната лихвите по банковите заеми няма да бъдат увеличени, стана ясно по време на форум за ефекта от приемане на единната валута, организиран от Асоциация за управление на вземания. При заемите с фиксирани лихви няма да има никаква промяна, обясни Александър Димитров от tbi bank. При кредитите с променливи лихви банките трябва така да формират лихвата след приемане на еврото, така че потребителите да не плащат повече, допълни той.
Променливите лихви по кредитите се определят от някакъв показател, който може да променя стойността си във времето, плюс надбавка. Повечето банки използват техен базисен лихвен процент, който е определен на база цената за привличане на депозити, плюс надбавка. Някои банки ползват и други показатели. С приемане на еврото може да се наложи промяна на показателя от който зависи определянето на променливата част от лихвата по кредитите. Но в такъв случай ще трябва да бъде променена и фиксираната част от лихвата, така че общата цена на заема да не нарасне.
Банките в страната имат голяма ликвидност благодарение на депозитите, затова лихвите по кредитите са ниски, обясни Александър Димитров. Не очаквам първоначално да има ефект върху лихвите влизането в еврозоната, коментира той.
Не може променливият лихвен процент по кредитите да бъде увеличен след приемане на еврото, заяви и Стоян Якимов, зам.-председател на Камарата на Частните съдебни изпълнители. В момента на влизането ни в еврозоната всички левови кредити ще бъдат обърнати в евро по фиксирания курс и така ще стоят в информационните системи шест месеца, обясни Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания.
Хората с пари в банките няма нужда да правят нищо във връзка с влизането ни в еврозоната, което се очаква да стане от 1 януари 2026 г. Левовете в банките автоматично ще бъдат обърнати в евро от датата на влизане в еврозоната. Наред с това ще има един месец, в който ще плащаме едновременно с левове и евро, така че наличните левове да бъдат изтеглени от обращение. Хората, които имат повече левове в брой, не е необходимо сега да ги обръщат сега в евро, защото банките имат курс “купува” и курс “продава” за еврото, а не обменят левовете по фиксирания курс на БНБ. Ако хората внесат левовете си в банка, те ще бъдат автоматично обърнати в евро при влизане в еврозоната.
Ако сега човек има две банкови сметки - в левове и евро, след влизане в еврозоната ще има две сметки в евро. Затова, за да бъдат спестени такси, е добре една от сметките за бъде закрита след влизане в еврозоната.
При влизане в еврозоната всички застраховки също автоматично ще бъдат обърнат в евро - плащаните от клиентите застрахователни премии и застрахователната сума, за която са застраховали имуществото или живота си.
Икономиката на страната ни е стабилна, ниски са инфлацията и безработицата и няма причини за сътресения след влизане в еврозоната, коментира Лилия Димитрова. Само 10% от продавачите на имоти продават, защото имат нужда от парите, останалите продават защото искат да направят някаква промяна, каза Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на “Адрес Недвижими имоти”. Тя обясни, че броят на сделките с имоти зависи от доходите на хората и през следващите 6-9 месеца не очаква да има никаква промяна на пазара на имоти.