Любомир Ганев, вицепрезидент на БОК, пред "Труд news": Политиката и бизнесът трябва да вървят ръка за ръка със спорта

Отварянето на бюлетините се извърши пред всички. Имаше представители и на двете кандидатки. Накрая резултатите бяха обявени. Двете страни си размениха поздрави. Всичко това стана пред камерите и представителите на медиите. Изборите бяха напълно честни

Като президент на Българската федерация по волейбол аз не представлявам само себе си, но и най-успешния ни колективен спорт

Любомир Ганев беше избран за вицепрезидент на Българския олимпийски комитет. Легендарният волейболист влезе в екипа на новия председател Весела Лечева, след като в продължение на 20 години беше и заедно със Стефка Костадинова. Ситуацията в БОК ескалира, след като трима души оспориха избора. Ганев се съгласи да говори пред "Труд news" за сложната ситуация, в която изпадна централата.

- Бяхте член на изпълкома на БОК и два мандата вицепрезидент в екипа в Стефка Костадинова, а сега станахте вицепрезидент при Весела Лечева. Защо се съгласихте да „смените отбора“, г-н Ганев?
- Въобще не приемам, че съм „сменил отбора“. Спортът ме е създал като личност, като човек, като бизнесмен. И се чувствам длъжен да помагам, докато мога. Още преди Общото събрание казах, че ще гласувам за Стефка. Никога не съм бил предател и след 20 години в нейния екип съм бил убеден, че тя си върши отлично работата. Но моят глас е само един, на събранието имаше още 82-а души. Въпреки че вотът е таен, аз не се притеснявам да кажа моя. Чест беше за мен и за българския волейбол, че Весела ме предложи да бъде член на изпълкома и вицепрезидент в нейния екип. Като президент на Българската федерация по волейбол аз не представлявам само себе си, но и най-успешния ни колективен спорт. Радвам се, че и Весела е могла да оцени работата, която съм вършил през последните 12 години в ръководството на БОК. И е напълно нормално всеки президент да се обгради с хора, които могат да свършат част от работата, която има желание да изпълни. Затова не виждам никакво предателство. Освен това съм бил вицепрезидент и при Костадинова до 2021 година. Работих успешно и ползотворно с Лечева, когато беше служебен министър на спорта. Нямам конфликт с никого. Ние, спортистите, сме научени винаги да си помагаме един на друг, когато имаме възможност.

- До колко отговарят на истината информациите, че определени политически кръгове имат пръст в смяната на караула?
- При мен не е дошъл политик, който да ми каже: „Гласувай за Стефка“ или „Гласувай за Весела“. Не мога да знам кой с кого разговаря. Освен това политиците без изключение би трябвало да помагат на спорта. Лично аз съм разговарял с всички партии, общинските власти и представители на бизнеса, за да направим по-добри условия  на волейбола. И аз, и Костадинова, и Лечева се изградихме като спортисти в предишния строй. Там държавата отговаряше пряко за всички проблеми. Вече живеем близо 35 години в демокрация. А тя със сигурност забави развитието на спорта най-вече заради инфраструктурата. Все още използваме много зали, стадиони и басейни, които са останали от времето на комунизма. В последните три десетилетия много от другите държави успяха да изградят своята спортно инфраструктура с по-бързи темпове. Като президент на волейбола непрекъснато се срещам с политици и ги моля да помагат, който с каквото може. Само с парите от Министерството на спорта е невъзможно да постигнем сериозна подготовка и успехи, каквито искаме. Затова тропам на всяка врата – по министерства, общини и фирми, които искат да се асоциират с успешния продукт волейбол, който в последните години се надявам, че изградихме. В сряда имахме отчетно общо събрание на федерацията и за поредна година бюджетът ни е над 10 милиона лева. Достигаме тази сума благодарение на наши партньори, които сме намерили с колегите от Управителния съвет. Най-голямата част от парите се инвестират в детско-юношеския волейбол. Безспорният факт е, че клубовете нямат финансовата възможност сами да изграждат базата си. А високо спортно майсторство, както казвахме по време на комунизма, трябва да се гради в подходящи условия. Ние като федерация се стремим допълнително да подсигурим средства. Всички в спорта сме длъжни да търсим мястото си под слънцето, намирайки допълнителна помощ. Трябва да сме благодарни на това, което дава Министерството на спорта. Но са нужни и допълнителни приходи. Политиката и бизнесът трябва да вървят ръка за ръка с нас.

- Трима независими члена на БОК обжалваха резултатите на изборите – Белчо Горанов, Пламен Кръстев и Живко Вангелов. Разговарял ли сте с някого от тях?
- Познавам се добре и с тримата. Чух се само с Белчо, но не сме говорили за мотивите за обжалването. Нямам обяснение в какво са се усъмнили.

- Вие видяхте ли нещо нередно?
- Аз не видях, въпреки че седях на първия ред. Всичко мина според правилата. То няма и как да бъде различно. В крайна сметка сме малко над 80 души. Още на входа беше проверена легитимността на входа на всеки, който има право на глас – представители на федерации, обществени организации и индивидуалните членове. Беше изчетен и приет с единодушие докладът на мандатната комисия. Тя информира, че присъстват 83-а от имащите 86 право на глас. Всички документи са проверени коректно. След приемането на доклада на мандатната комисия бяха представени двете валидни кандидатури за президент на БОК. Общото събрание ги прие единодушно по реда на тяхното подаване – Стефка Костадинова и Весела Лечева. След това беше дадена думата на двете кандидатки, за да представят програмата и визията си за бъдещето на БОК. И Костадинова, и Лечева изложиха вижданията си, които бяха аплодирани от всички. Беше разяснен много внимателно процесът на гласуване – попълване на бюлетината с двете имена, влизането в тъмната стая, запечатването на плика, начинът на броене. Всичко беше прието единодушно. Отварянето на бюлетините се извърши пред всички. Имаше представители и на двете кандидатки. Накрая резултатите бяха обявени. Двете страни си размениха поздрави. Всичко това стана пред камерите и представителите на медиите. Дори не виждам как някой може да има съмнение, че е имало нещо нередно при провеждането на цялото събрание. Всички решения бяха гласувани единодушно. Изборите бяха напълно честни. Гласуването стана по азбучен ред – първо федерации, после обществени организации и накрая индивидуални членове. Ако все пак има някакви нередности, то съдът ще се изкаже. Надявам се това да стане възможно най-бързо, за да се разсеят всякакви съмнения.

- Защо запечатаха деловодството на БОК?
- С този акт категорично не съм съгласен. Стефка не се притеснява от изтичането на документи. БОК е организация с нестопанска цел, която се финансира основно от Министерството на спорта и от МОК. Много ясно и точно е описано за какво се харчат парите. А и те не са огромни. Бюджетът на БОК е около 2 милиона лева, както ви казах на волейболната федерация е над десет.

- Като вицепрезидент с какво ще помогнете на БОК?
- Най-вече с опита, който съм натрупал. Когато спрях да се състезавам, веднага се насочих към бизнеса. Имал съм и успехи, и неуспехи. Животът ме научи да се справям. Мисля, че контактите ми са на много сериозно ниво и те ще са най-големият ми принос за така наречената спортна дипломация. Познавам хора и в бизнеса, и в общинските власти. Нека първо Търговският регистър да впише новия президент и изпълком. Разбира се, че имам идеи, но нека първо ги кажа на тях.

- Вече споменахте за остарялата спортна инфраструктура. Има ли кой да построи нова?
- В последните 20 години правителството построи много спортни съоръжения, но те не са достатъчни за непрекъснато нарастващия брой хора, които да искат спортуват. Бизнесмени с пари има! Но е много трудно да бъдат убедени, че трябва да ги дадат. Възвръщането на инвестициите няма да стане за месец или два. Например „Левски“ построи една прекрасна волейболна зала благодарение на отдадеността на Давид Давидов и Атанас Гаров. Виждам, че новият собственик на футболния ЦСКА прави с впечатляващо бързи темпове стадион „Българска армия“. Чета, че такива са идеите и на „Левски“ за „Георги Аспарухов“. Всичко това показва, че все повече са хората, които вярват, че спортът може да бъде и социален проект, и икономически изгоден бизнес. Но най-важното е и държавата да дава предпоставки и облекчения за такива хора. И да продължи инвестицията в нови спортни съоръжения, които да бъдат използвани по предназначение за спорт.

- Как ще коментирате факта, че „Арена 8888“ реално не се използва за спорт?
- Поради огромните наеми, които са непосилни за клубовете. За последно от волейболната федерация я наехме за Лигата на нациите преди две години. Платили сме стотици хиляди левове като наем. Със сигурност залата заета трябва да е на първо място за спорт, а после за концерти. Трябва да се измисли вариант, при който федерациите да плащат по-малко, за да могат да си позволят провеждането на големи спортни събития. Като федерация стопанисваме зала „Христо Ботев“ и търсим средства, с които да я подобрим възможно най-много. Имаме проект да я реконструираме в две игрища. Но и тя обаче е съоръжение, останало от комунизма.

- В края на миналата година ви преизбраха за президент на волейболната федерация. Какво постигнахте и какво целите във втория ви мандат?
- Моят мандат започна на един ужасен за България ден – 13 март 2020 година. Точно на тази дата беше обявен локдаун заради коронавирус, който продължи твърде дълго. В тези тежки времена целта на мен и колегите от Управителния съвет беше да подредим къщата ни. Един от най-големите ни приоритети е работата с детско-юношеското направление. Искаме условията за националните отбори при подрастващите да са също толкова добри, колкото при мъжете и жените. Сега берем плодовете на нашия труд. През 2025 година България ще участва на шест световни и две европейски първенства. Това означава, че и нивото на клубния ни волейбол се е покачило. Гордеем се много с програмата „С волейбол на училище“. Обикаляме различни градове, помагаме, с каквото можем. Знаем, че не всяко дете ще стане професионален волейболист. Но ако успеем да накараме всеки да хвърли таблета в леглото и да влезе в залата с топка в ръка, значи социалният ни проект е успешен. Първият ни мандат завърши с европейската титла на момичетата под 18 г.  За тези четири години завоювахме осем медала от европейски и световни първенства за подрастващи. Вярвам, че основата е поставена. Сега голямата цел е класиране на Летните олимпийски игри в Лос Анджелис. В името на тази цел назначихме Джанлоренцо Бленджини за национален селекционер при мъжете. Той е едно от най-доказаните имена в Меката на волейбола – Италия. И за разлика от много други ще работи единствено и само с националния тим. Бленджини също обикаля България, за да се запознае с условията, с качеството, с хората, които работят по клубовете. Мечтая си догодина на Европейското първенство, на което сме един от домакините, да сме в челните позиции. Това ще ни даде допълнителен шанс и да ни приближи към квота за Лос Анджелис.

- Как ще коментирате избора на Антонина Зетова за треньор ?1 на 2024 година, а на момичетата под 18 години за отбор №1?
- Като доказателство за работата на всички във волейболната федерация. Тони беше изключителна състезателка, а сега учи младите. Затова гласувахме доверие да поведе женския национален отбор. Целта ни също е да се класираме на олимпиадата. Съзнаваме колко е трудно и каква е конкуренцията.

- Вие сте член на административния борд на световната централа FIVB и европейската конфедерация CEV. Колко голямо признание е това за вас?
- И за мен, и за България е огромно. В двете организации си тръгнаха предишните президенти д-р Ари Граса и Александър Боричич, с които бяхме в прекрасни отношения. Техните заместници Фабио Азеведо и Роко Сикирич веднага ме поканиха да стана част от екипа им подобно на Весела Лечева. Когато искаш да работиш, го правиш за каузата, а не само за конкретна личност. Азеведо беше сред първите, които ми честитиха избора за вицепрезидент на БОК.

Нашият гост

Любомир Ганев е легендарен български волейболист, сега бизнесмен. От 13 март 2020 година е  президент на волейболната федерация. Беше избран за вицепрезидент на Българския олимпийски комитет на общото събрание миналата седмица.

Ганев е роден на 6 октомври 1965 г. в Русе. Пет пъти е шампион на България с ЦСКА и веднъж с „Арис“. Превърна се в легенда на италианска земя, където игра за „Алпитур“, „Агридженто“, „Сполето“ и „Фано“. Член е на административния борд на световната волейболна федерация FIVB и европейската конфедерация CEV.

Още от (Интервюта)

Най-четени