В Милано на обществените открити места вече няма да може да се пуши, съобщава RFI.
Забраната влиза в сила съгласно член 9 от Наредбата за качеството на въздуха, одобрена от Градския съвет на Милано през 2020 г., се припомня на сайта на миланската община.
В нормативния акт се казва, че от 1 януари 2025 г. забраната за тютюнопушене в града ще бъде разширена до всички обществени зони или зони за обществено ползване на открито, включително улици и пътища, с изключение на изолираните зони, където може да се спазва дистанция от 10 метра от други хора.
Забраната за тютюнопушене обхваща само тютюневите изделия, докато употребата на електронни цигари продължава да е разрешена.
Наредбата за качеството на въздуха в Милано, приета през 2020 г. от градския съвет, призовава за постепенно по-строги забрани за тютюнопушене.
От 2021 г. беше забранено пушенето в паркове и детски площадки, както и на автобусни спирки и спортни съоръжения.
Местните власти казват, че мярката е насочена към намаляване на праховите частици във въздуха, за да „подобри качеството на въздуха в града, да защити здравето на гражданите, включително защита от пасивно пушене на обществени места, посещавани и от деца.
Забраната, която идва преди зимните олимпийски игри в Милано и Кортина през 2026 г., не се отнася за електронните цигари.
Разположен в средата на индустриалната Долина на река По и задръстен от автомобилен трафик, Милано е един от най-замърсените градове в Европа по отношение на въздуха.
Първата национална забрана за тютюнопушене в Италия от 1975 г. забранява пушенето в обществения транспорт, в класните стаи и на някои други места.
През 1995 г. забраната е разширена до административните помещения, а през 2005 г. - до всички закрити обществени места, което я прави пионер в Европа.
По данни на Националния статистически институт от 2023 г. около 19 % от италианците пушат, което е по-малко от средните 24 % в Европейския съюз.
Средната цена на кутия цигари в Италия е около 6 евро, което я нарежда и сред най-евтините в Европа, където цените от около 10 евро са по-често срещани.
Министерството на здравеопазването на Италия твърди, че 93 000 смъртни случая годишно се дължат на тютюнопушенето.