Мицотакис към Турция: Не можеш да се бориш за сигурно финансиране, докато заплашваш членка на ЕС

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис заяви, че вдигането на дългогодишния casus belli на Турция срещу Гърция може да бъде обвързано с участието на Анкара в отбранителните програми на Европейския съюз (ЕС). В радио интервю Мицотакис каза, че планира да повдигне въпроса директно с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, евентуално по време на срещата на върха на НАТО в Хага в края на юни, пише електронното издание на в. Kathimerini.

"Не можеш да се бориш за сигурно финансиране, докато заплашваш членка на ЕС", добави Мицотакис.

Казусът belli – обявен от турския парламент през 1995 г. в отговор на потенциалното разширяване на териториалните води на Гърция – остава ключов двустранен проблем. Мицотакис твърди, че Турция не може да се стреми към членство в механизмите на ЕС за финансиране на отбраната, докато поддържа заплаха от война срещу друг член на ЕС. „Време е нашите турски приятели да свалят това от дневния ред“, каза той.

Той подчерта, че всяко споразумение на ЕС с трета държава, като например Турция, изисква единодушно съгласие от всички държави членки на ЕС, позовавайки се на член 212 от Договора за функционирането на ЕС. Това изискване би могло да даде на Гърция и Кипър предимство при обуславянето на достъпа на Турция до отбранителни инициативи съгласно предложения регламент за действие за сигурност в Европа (SAFE), който ще бъде финализиран на 27 май.

„Ако Турция желае да се присъедини към инструментите за финансиране на ЕС, опасенията на Гърция и Кипър трябва да бъдат взети предвид. Тридесет години по-късно casus belli трябва да бъде премахнат от дневния ред. Решение, което заплашва европейска държава с война, не може да продължи да съществува", каза още Мицотакис.

Докато SAFE се приема с квалифицирано мнозинство, Гърция подчерта формулировката в окончателния текст – особено термина „съмишленици“ – като компромисен жест. Очаква се турското участие да се осъществи не чрез официално държавно участие, а чрез подизпълнители като Baykar, която наскоро придоби италианския производител на дронове Piaggio. Въпреки че Baykar е собственост на роднина на президента Ердоган, тя не е пряко контролирана от държавата.

В Анкара Министерството на отбраната изрази разочарование от усилията на Гърция, заявявайки, че опитите за маргинализиране на Турция ще се провалят. „Турция е ключова част от европейската архитектура за сигурност“, каза източник от министерството, позовавайки се на членството на страната в НАТО, отбранителната промишленост и ролята ѝ в управлението на регионални кризи.

Турските власти отново заявиха, че присъединяването към ЕС остава стратегическа цел, посочвайки споделените интереси в областта на отбраната, борбата с тероризма и управлението на миграцията.

Междувременно някои турски медии разкритикуваха коментарите на Мицотакис като „скандални“ и обвиниха Атина, че възпрепятства пътя на Турция към сътрудничество в областта на отбраната с ЕС.

Дипломатическият обмен идва на фона на по-широки усилия за стабилизиране на гръцко-турските отношения и преди следващата среща на Съвета за сътрудничество на високо ниво между двете страни, за която все още не е определена дата.

Най-четени