Може ли да запълним цялата памет в мозъка си?

Автор: Труд news

Мозъкът може да кодира огромен брой спомени

Един спомен е разпределен в много неврони, наречени енграма

Можете да използвате цялата памет на телефона си или да напълните докрай диска на компютъра си, но можете ли да използвате цялото място в паметта на мозъка си? Независимо от това как се чувствате преди изпит или след безсънна нощ преди крайния срок за работа, невролозите твърдят, че за типичния здрав мозък капацитетът на паметта не е фиксиран или лесно изчерпаем.

„Не съществува значима граница за това колко информация може да съхранява мозъкът“, казва Елизабет Кенсингер, професор по психология и неврология в Бостънския колеж. „Спомените могат да се разглеждат като данни, които мозъкът използва, за да разбере настоящия момент, да направи прогнози за бъдещето и да подпомогне бъдещото обучение.“

Това е така, защото мозъкът не съхранява спомените като изолирани файлове в една конкретна нервна клетка. Вместо това един спомен е разпределен в много неврони, наречени енграма - група от мозъчни клетки, свързани и разпръснати в различни области на мозъка. Невролозите наричат този модел, при който един спомен се записва в много неврони, разпределено представяне. Всяка от тези отделни мозъчни клетки играе роля в много различни спомени.

Помислете за спомен, например за партито за 12-ия ви рожден ден. Той не се съхранява в една папка в ума. Цветът на балоните, вкусът на тортата, звукът от пеенето на приятелите ви и усещането за вълнение - всичко това активира различни сетивни и емоционални центрове - зрителната кора, вкусовата кора, слуховата система и областите за обработка на емоциите. Тези области се задействат заедно в определен модел и този модел на невронна активност съхранява спомена. Когато по-късно си спомняте за това парти, вие активирате отново този модел.

Този метод има значителни предимства. Тъй като невроните могат да участват в многобройни комбинации, мозъкът може да кодира огромен брой спомени. Кенсингер предполага, че свързаните спомени споделят припокриващи се модели, което ни помага да обобщаваме и да правим прогнози - нещо, което според много невролози е причината за паметта.

Пол Ребър, професор по неврология в Северозападния университет, обяснява пред „Live Science“, че разпределеното представяне е част от това, което дава на мозъка огромния капацитет на паметта. Потенциалните комбинации нарастват експоненциално, тъй като всеки неврон участва в много спомени, включващи припокриващи се неврони.

Най-четени