В основата на половите разлики лежат обективни биологически фактори
Преди няколко дни новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп публично се зарече, че при неговото управление официално ще има само два пола - мъжки и женски. Ангажира се също да „премахне мъжете от женския спорт“. Ха дано натири и травеститите от женските тоалетни! Ама надали ще е бързо и лесно, тръшкане и вой до Бога, в Когото не вярват, го чака от „пробудените“.
С тях, в по-тясната група на джендър-активистите, битката с извращенството би била не особено трудна. Но опорите им в болните сегменти на американското общество, особено в политическата класа и нейното сложно задкулисие са мощни и несклонни да отстъпват пространство без битки.
Думата „джендър“ днес динамично живее и работи както като съществително – хомосексуалист, травестит, така и като прилагателно – джендърски, ЛГБТ-ейски. Среща се само в един от речниците на българския език, от 2012 г.: джендър – без мн. ч., специфични за всеки пол характеристики, от които се определят взаимоотношенията и социалното положение на мъжете и жените. Два пола!
Сложна, много дълга тема е, ако се разглежда от всички страни. Тук ще се придържаме само към частта за разликите, приликите и взаимоотношенията между мъжете и жените. И то по-наедро.
Човекът е био-социална конструкция, като двете съставляващи са силно преплетени. Биологичните фактори включват процеси като ръст, развитие на органите и системите в организма, на емоционалното и интелектуалното развитие. Същевременно здравето, храненето, генетиката и хормоналният фон също оказват влияние на биологическото развитие на човека.
Хромозомите се намират в ядрото на нашите клетки, носят наследствена информация. Определят почти всичко в човека - от цвета на косата и на очите до пола. Имаме 23 двойки хромозоми, една от тях са половите - X хромозома и Y хромозома. На клетъчно ниво са разликите! Дали ще се пръкне мъж или жена зависи от тях.
Никакви джендър-активисти нито хиляди пробудени не могат да променят тази природна даденост. Вдъхновителите и предводителите им добре го знаят, макар най-грижливо да го крият от последователите си. Активността им по същество е антихуманна, антисоциална подривна дейност, насочена към атомизация на човечеството с последващо унищожение на мнозинството.
Разликите между мъжете и жените се дължат на биологичните и социалните специфики в тях, броят им е извънредно голям, някои учени пишат за 6500. Едни бият на очи:
На 12 видни млади учени в математиката се пада само една жена, отдадена на тази наука. Обаче представителките на слабия пол много по-бързо овладява чуждите езици.
Жените имат значително по-тънък музикален слух, на 6 вярно пеещи жени се пада само 1 мъж, който не пее фалшиво. Момичетата и по-често рисуват от момчетата. Но мнозинството известни композитори и почти всички големи художници са мъже.
Депресии спохождат жената два пъти по-често, но пък жените по-леко понасят стрес. Счита се, че е така, защото женският организъм отделя по-малко адреналин и по-слабо е подложен на скокове на артериалното налягане.
От безсъние страдат 60% от жените и 40% от мъжете. Шегаджии твърдят, че това е защото 48% от мъжете и само 22% от жените хъркат по време на сън. Обаче през целия си живот мъжът прекарва в кревата 8640 денонощия, т. е. 24 г., а жената 9600 или 27 г. Нивото на основната обмяна на веществата при мъжете е по-високо.
Жените задават три пъти повече въпроси от мъжете, два пъти по-често употребяват подчинително наклонение, пет пъти по-често произнасят думите „вероятно“ и „не особено“. Но по време на разговор предпочитат да гледат събеседника си в очите, докато мъжете имат блуждаещ поглед.
Майката-природа предвид своите висши намерения е дала на жената три особено важни физиологически функции, липсващи у мъжете. Те са менструацията, възможността да износва дете - бременността и да го изхранва със свое мляко - лактацията. И трите природни механизми в огромна степен влияят на чувствата и поведението.
Обемът на мозъка при мъжете обикновено е по-голям поради различието в телесната маса, иначе и при двата пола той е около 2,5% от теглото. И от това не следва еднозначно, че те непременно са по-умни, доказват го проведените различни тестове за интелект. Спори се по въпроса! Колкото умна и прекрасна да е една жена, все ще се намери мъж, на когото тя е омръзнала!
Според неврофизиолози мозъкът на жената, за разлика от мъжкия, никога не остава в състояние на покой, винаги е нащрек. Част от челния дял, която отговаря за решаване на проблеми и взимане на решения, при нея пропорционално е по-голяма. Става ясно защо в семейството мъжът може да е глава, обаче жената е шията!
Да надзирава, контролира и насочва. Жената винаги ще намери начин да накара своя мъж да се почувства виновен, дори и преди това да ѝ е спасил живота.
В тази връзка при мъжете по правило съдържанието на мазнина в организма е по-ниско – средно около 13% срещу 26%. По-различно е и изработването на хормони, при жените тази система е по-сложна и разнообразна. С това, например, са свързани по-слабото окосмяване на женското тяло, по-чувствителната реакция на външни дразнители, улеснено водещи до смях или плач.
Частично и благодарение на разликите в хормоните мускулната сила при жените е с около 50% по-слаба. Затова пък поради разликите в метаболизма мъжете по-трудно издържат на високи температури. Госпожите са по-склонни да припадат при претоварване на организма, тъй като в женската кръв има повече вода и с 20% по-малко еритроцити, а те разнасят кислорода в тялото.
При жените обемът на белите дробове е с 30% по-малък, затова пък с по-голям размер са черният дроб, бъбреците и корема. Сърцето им бие средно с 80 удара в минута срещу 72 при мъжете.
Антрополози от различни страни в продължение на 15 години са провеждали наблюдения с цел да изучат психологическите разлики между мъжете и жените. Вадят сензационни изводи: жените подсъзнателно са програмирани веднъж на четири години да разрушават отношенията си с представител на другия пол.
Обясняват го с това, че влюбеността се предизвиква от химически реакции, които стават в клетки на кората на главния мозък, а „хормонът на любовта“ не трае повече от 3 години. 4 години стигат, за да се омъжи момичето и да роди дете. После всичко следва обичайния си ред: няма нови емоции и чувства, започват недоволството и караниците, ако не ѝ се отделя все повече внимание.
Животът, сниман отблизо, изглежда като трагедия, но сниман отдалече, разбира се, е комедия.
В античния свят мъжът е трябвало задължително да държи главата си вдигната високо, иначе са щели да го броят за хомосексуалист. Жените обратно, не им се полагало да гледат събеседника си право в очите. Отклоненият встрани поглед свидетелствал за срамежливост, скромност, покорност. С времето нравите се променят.
В основата на половите разлики лежат обективни биологически фактори - генетични, церебрални, ендокринни. Но степента им на изразеност се определя от спецификата и насоката на социалните фактори. Биологически предпоставената активност на реактивните, психически реакции се явява базата, изходният материал за формирането, развитието и реализацията на различните форми за самоизразяване в социален контекст.
Обикновено отрицателните ни качества са продължение на положителните. При общуването на мъжа с жената се проявяват и едните, и другите. Намирайки се в диалектическо единство. Мъжът и жената правят Човека. Поотделно изчезват.
Карл Лагерфелд: „Жената е най-прекрасното нещо, което може да се случи на един мъж.“