Няма напредък в преговорите Гърция-Турция

Няма напредък в преговорите Гърция-Турция

Целта е комуникацията да бъде отворена, но съвместният ангажимент за арбитраж изглежда неуловим както винаги

Гръцкото правителство реши, че напредъкът в разрешаването на различията с Турция относно морските зони и континенталния шелф на двете страни в Егейско море е почти невъзможен, съобщава електронното издание на в. Kathimerini. По този начин тя измести приоритетите си обратно към поддържане на контакти и участие в разговори на по-ниско ниво.

От тях ще има много през следващите дни. В понеделник началникът на щаба на военновъздушните сили Панайотис Георгакопулос ще посети турска военновъздушна база. В понеделник и вторник турският заместник-министър на външните работи Мехмет Кемал Бозай, неговият гръцки колега Александра Пападопулу и заместник-министърът на външните работи по икономическите въпроси Костас Фрагоянис ще се включат в политически разговори и така наречения „положителен дневен ред“, който включва икономическо сътрудничество и търговия. Външните министри на двете страни Йоргос Герапетрис и Хакан Фидан вероятно ще се срещнат два пъти тази седмица, на срещата на върха на НАТО във вторник и сряда и на срещата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в четвъртък и петък.

Следователно се връщаме към Бернския протокол, подписан от двете страни преди почти половин век (1976 г.) и, чрез който Гърция и Турция се споразумяха за необходимостта от диалог. Крайната цел на диалога, да се подпише обвързващо споразумение за търсене на арбитраж по техните спорове, остава толкова неуловима, колкото и тогава, тъй като дори обхватът на спора е спорен: Гърция ще обсъжда само континенталния шелф и разграничаването на морските зони, докато Турция настоява за включване на други въпроси, някои от които е повдигнала едностранно.

Само преди няколко дни, действайки въз основа на информация, че италианският кораб, който полага кабела за връзката между Кипър и Гърция, трябва да се появи, Турция изпрати четири фрегати на юг от гръцките острови Карпатос и Касос. Това беше възприето като настояване на валидността на турско-либийския меморандум, който разграничава морските зони на двете страни, сякаш граничат една с друга, нещо, което международната общност оспорва и което противоречи на факта, че Египет и Гърция са в начинът.

От всички срещи тази между заместник-министрите Пападопулу и Бозай се смята за най-важна, тъй като те ще обсъдят всички висящи въпроси. Не е изненадващо, че се очаква да потвърдят, че по-нататъшният напредък в разрешаването на спорове е в застой.

Но сътрудничеството съществува по неочаквани начини. Гърция ще подкрепи кандидатурата на ветерана дипломат Феридун Синирлиоглу за следващия генерален секретар на ОССЕ, а Турция подкрепя правния експерт Мания Телалян да оглави Службата на ОССЕ за демократични институции и права на човека.