Община Варна ще поеме нов дългосрочен дълг от Фонд Флаг в размер на 23,5 млн. лв. за съфинансиране на 16 проекта и реализация на още два на обща стойност 70,5 млн. лв. Това реши местният парламент след дълъг дебат, касаещ проекта с най-висока стойност - въвеждането на нова билетна система. Тя ще струва 7,2 млн. лв., като 6 млн. лв. ще са от заема.
Част от съветниците настояха точката да бъде разгледана първо от транспортната комисия. Зам.-кметът Христо Рафаилов обаче предупреди, че договорът за поддържане на старата система изтича през август и отлагането може да промени договорените към момента изгодните параметри по кредита. За внедряването на новата система вече е избран изпълнител, одит е доказал, че старата е морално остаряла и не може да бъде надградена, а отлагането ще постави под риск заплатите на работещите в „Градски транспорт“, каза Рафаилов.
Думите му срещнаха подкрепа от мнозинството и парите за системата бяха гласувани пакетно с тези за останалите. Сред тях са 12 млн. лв. за съфинансиране на 14 проекта по НПВУ за саниране на блокове и обществени сгради и над 3 млн. лв. за дофинансиране на нови пристройки в две забавачки по програма на МОН. Така ще бъдат разкрити 5 градински и 2 яслени групи. С други 2,35 млн. лв. от заема общината ще довърши строежа на новия физкултурен салон в СУ „Найден Геров“.
Съветът даде съгласие общината да подпише анекс с Фонд Флаг по друг заем, от който са реализирани близо 3 млн. лв. икономии от изпълнението на инфраструктурни обекти, но отхвърли предложението на кмета парите да бъдат похарчени за строеж на 7 модерни детски площадки от естествени материали с мотива, че посочените цени от 392 000 до 500 000 лв. на обект са нереално високи.
Мнозинството одобри и повишаването на цените на редица общински такси и услуги, които не са били актуализирани над 12 г. Против гласуваха от съветниците от „Възраждане“, а тези от ГЕРБ се въздържаха. Най-солиден скок има на строителните такси. Часове преди сесията кметът Благомир Коцев коментира, че от увеличението им в хазната годишно ще влизат допълнителни 11 млн. лв., които ще се харчат за подобряване на градската среда. Коцев припомни, че за тази година за текущи улични ремонти са предвидени едва 5 млн. лв. заради липсата на възможности за ръст на местните приходи.
Според приетото от съвета решение поскъпва билетчето за зоопарка, за което възрастните вече ще плащат по 6 лв. , учениците и пенсионерите - по 5 лв., а децата от 3 до 7 г. - по 4 лв. Купонът за детска млечна кухня се повишава от 1,20 на 1,50 лв., а за ползването на ученическо общежитие вместо 30 лв., ще се дължат 40 лв. месечно. Увеличава се таксата за ползване на общински паркинги, която ще е 2 лв. на час, 25 лв. за денонощие и 180 лв. за месец. Въвежда се нова такса от 30 лв. за загубен талон за общински паркинг. С 1-2 лв. е ръстът на цените на административните услуги, но издаването на актове за раждане, смърт, граждански брак и удостоверенията за наследствена пенсия остават безплатни.