С водосвет бе открит новия циклотронен комплекс в Панагюрище. В рамките на 10 месеца е продължило изграждането, а през септември се очаква да влезе активно в действие в помощ при диагностика и лечение на пациенти с онкологични заболявания.
"Ще имаме право да произведем първата ампула, което да бъде за диагностика. До края на тази година ще се опитаме да пуснем втория изотоп за диагностика за рак на простатата", съобщи изпълнителният директор Ивайло Батинков.
Предвижда се, освен за рак, да се извършва диагностика и за сърдечни заболявания и Алцхаймер. Радиофармацевтиците, които може да се произвеждат, са FDG 18 за откриване на туморни клетки в цялото тяло, въглерод 11 за диагностика на алцхаймер и паркинсон и кислород 15 за изследване на сърцето.
Доставка на изотоп може да се осъществи до всяка болница в страната, тъй като ще бъдат налични седем високотехнологични автомобила с поддържане на климатична система и хладилен транспорт.
Епруветките с лекарството ще бъдат поставени в специализирани сандъци. Те ще бъдат доставена в рамките на 3 часа до всяко болнично заведение в България, където има ПЕТ скенер.
ПЕТ скенер
„Циклотронът ускорява частици чрез два магнита, които си сменят поляритета за части от секундата. Когато електронът достигне необходимата скорост, се насочва към фино графитно фолио. Минавайки през него електронът става положително зареден и се насочва към течни мишени с обогатена вода с 18 атома кислород. Така се превръща в радиоактивен изотопа флуор 18. Оттам се изпраща до синтезните линии и автоматично се синтезира радиофармацевтик. След това се дозира в индивидуални флакони", това обясни Добромир Вулов - мениджър „Бизнес развитие“ на „Българска радиофармацевтична компания“.
Циклотрон
Циклотронът може да произвежда до четири партиди радиофармацевтици на ден, като две партиди са напълно достатъчни за нуждите на България. Останалите може да се изнасят извън страната ни.
Екипът от инженери вече е преминал през специално обучение в Швеция, където е произведен циклотронът. В момента са необходими 8 човека, за да стартират такъв вид производство. В момента предстоят още две седмици финално обучение там относно случай на авария.
Предвидено е да работят два екипа, тъй като първа смяна ще стартира в 4 часа с производството, за да може в 9 ч. да има доставка до определена болница при нужда. Производственият процес е в рамките на 2-3 часа до излизането на самата епруветка.
В столицата има циклотрон, който е инсталиран в Банкя и произвежда един изотоп. А втори, но по-малък, има в плевенската "Св. Марина", който служи само за нуждите на болницата там. Новият циклотронен комплекс ще улесни работата при диагностиката и лечението.
"Нуклеарната медицина търпи бурно развитие през последните 10 години с навлизането на ПЕТ скенери, които към момента са 15 на брой у нас", допълни още Ивайло Батинков.
По време на откриването бе обърнато внимание и на тераностиката, определяна като бъдещето на лечение на онкологичните заболявания, а именно - откриването на раковите клетки и тяхното третиране с моноклонални антитела.
„Моноклоналните антитела се свързват със заредени частици и се прицелват в туморните клетки, за да ги унищожат. Вече съществува лутеций, който лекува рак на простатата в напреднал стадий. Предстои да се пуснат в клиничната практика радиофармацевтици, които лекуват рак на гърдата, на белия дроб и на дебелото черво. Тогава българските пациенти ще могат да получат най-доброто лечение в собствената си страна“, допълни още той.
Специалисти отбелязват, че с новите технологии можем да открием ракови заболявания месеци по-рано отколкото преди време. Водещо в успеваемостта е болестта да бъде установена в най-рнанен стадий. С развитието на тераностиката заболяването може да се лекува със съответната молекула. По този начин лечението е насочено прецизно към мястото, където е туморът, без да уврежда здравите клетки в организма.