От днес гробът на папа Франциск вече може да се посещава от богомолци

От днес гробът на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре" в Рим ще може да се посещава от богомолци, съобщи Ватиканът още в края на миналата седмица, предават италиански медии, сред които АНСА, „Вирджилио нотицие" и „Месаджеро".

Папа, починал на 21 април от инсулт, беше положен вчера в гроб, обособен между два от параклисите в пределите на римската базилика, след траурна церемония, състояла се във Ватикана. Церемонията по полагане на ковчега в гроба продължи вчера около половин час, а после Ватиканът публикува кратко видео от нея, припомня БТА.

 Всъщност ковчегът с тленните останки на папа беше положен в гроб, обособен в ниша или локул в стената и тази процедура е известна като тумулация, отбелязва италианското издание „Фанпейдж".

Този тип погребения следват строг регламент, който предвижда няколко фази, като се започне от херметическо затваряне на ковчега. В случая с папата той беше дървен с цинково покритие. Херметическото затваряне гарантира изолирането на тялото в съответствие с хигиенно-санитарните норми, предвид че то ще остане образно казано "вградено" или "зазидано в стената". След поставянето на ковчега в гроба, обособен в съответната стенна ниша, гробът е запечатан с мраморна плоча, цимент и други строителни материали.

В историята на Светия престол няколко папи са положени в подобни гробове извън пределите на Ватикана и това са Григорий Дванадесети - в Реканати, Бенедикт Дванадесети и Йоан Двадесет и Втори – в Авиньон, и Григорий Десети – в Арецо. За последно папа, който е бил погребан по този начин извън пределите на Ватикана е бил Лъв Тринадесети, починал през 1903 г. и погребан в базиликата Сан Джовани ин Латерано в Рим.

Гробовете на папите са част от църковното и културното наследство, припомня още изданието.

Папа Франциск поиска да бъде погребан в римската базилика "Санта Мария Маджоре", където се намира прочута византийска икона на Богодорицата с Младенеца, пред която той имал навика да се моли преди и след всяко апостолическо пътуване.

Най-четени