Общият брой на заболелите е 202
Има още един установен случай на коронавирус в София, обяви началникът на Оперативния щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски. 202 са случаите към тази сутрин, поясни той.
„Проведохме консултации и с министъра на здравеопазването, и с премиера за обособяването във всяка болница на отделение за коронавирус инфектирани и с възможни за обособяване на интензивни легла, което е главният проблем при тежко заразените, които изискват реанимационно лечение и кислородотерапия. В днешния ден здравният министър ще издаде заповед”, обясни Мутафчийски.
Има предложение и разширяване на броя на лабораториите, в София има заявка от БАН да се включат с лабораторията си, както и от частни болници.
Вчера пристигна късно дарение от ОББ - 200 хил. клева, "Райфайзен банк" - по 50 хиляди лева на три болници, продължават даренията към МЗ и конкретно към трите болници.
Гледаме общия брой на случаите за деня, това, че са по-малко от пикът преди няколко дни, не показва тенденция, общият тренд е за покачване, обясни той. Новият случай от София не е клиничен.
Във ВМА всичко, което пристига като дарение, отива в държавния бюджет след това се преактуализира бюджетът. Тези средства нямат време да чакат. Затова апелирам към спонсорите от какво имаме нужда и те ни ги даряват в натура. Другите болници могат да имат друг подход, защото са търговски дружества. Някои дарители изрично искат да знаят какво са закупили за конкретна болница, за това те фигурират в нашите съобщения, обясни ген. Мутафчийски.
Има съобщение за вкуса и обонянието от специалистите по уши нос и гърло във Великобритания. При всички болни се наблюдава сухота в устата. Не е ясно каква е причината да се измени вкуса в устата. Повече пациенти се оплакват все едно имат чуждо тяло в гърлото. Но се оказва, че товане е показателно за поведението на болни от коронавирус, каза още шефът на Националния оперативен щаб.
За бързите тестове, Мутафчийски заяви, че се е убедил, че още не са надеждни. Търсенията са точно в тази насока за надеждни тестове. Не сме против бързите тестове, а хора с фалшиво отрицателни резултати да се разхождат и да заразяват други хора.
На ден максимално можем да тестваме около 300 души.
"Опитваме се да докажем, че 7 души са изчистени от вируса, които са съвсем добре и трябва да ги изпишем, за да използваме леглата, но все още не са дали отрицателни тестове", каза ген. Мутафчйски.
Директорът на Националния център за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев разясни препоръките за антигенните и антителни тестове. Антигенни се правят при първите прояви, но вирусът трябва да е в гърлото. Тестовете за антитела доказват антитела, но на 7, 10 ден от заболяването.
Нови и несигурни тестове не стават за надзор на заболяването и по тях не може да се каже колко хора болни има в държавата, каза проф. Кантарджиев.
Той обясни, че чрез генетични методи са търсили тежки пневмонии и така са открили първите случаи на коронавирус у нас в Габрово и Плевен.
"Още не сме в четвъртия етап, когато имаме трайно и широко разпространение. Опитваме се това време да го забавим", каза Кантарджиев.
Колкото по-бавно се отложи във времето, значи, че мерките са добри, добави още той.
Сега предстои да се изследват всички болни, които са с двойна бронхопневмония. Също - целият медицински персонал, който има клиника на заболяване - болки в гълото, температура, също трябва да се изследва. Когато има колектив, е задъжително да се хванат първите случаи.
Той призова да се използва капацитетът на всяка лаборатория за тестове за коронавирус.
Според ген. Мутафчийски по последна информация от Външно министерство цял самолет с граждани на Израел, които са били в Банско, са заразени.