Паркът “Врана” загива

Автор: Труд news
Снимка: Пламен Стоименов
В езерото на парка отдавна няма вода и върбите наоколо съхнат.

Столичната областна управа се ослушва, от МРРБ пишат писма и напомнят, че губернаторът трябва да поеме ангажимент

Парите от посетителски такси отиват в общината

Сухи дървета разпространяват болести и застрашават човешки животи

Без грижи е оставен паркът “Врана”, загиват редки растителни видове, а изсъхнали дървета са потенциална опасност за посетителите. Това обяви Секретариатът на бившия премиер Симеон Сакскобургготски в прессъобщение.

В него се посочва, че през последните години поддръжката, съхранението и развитието на историческия парк са занемарени. Никой не полива растителността, закъснява обследването на статуса на дърветата, не се премахват болните и мъртви видове, а бръшлян задушава всичко.

Сухи дървета разпространяват болести и застрашават човешки животи, като наскоро едно дърво с много бръшлян по него падна и за малко не уби човек, смазвайки автомобила му на бул. “Цариградско шосе”, пишат от секретариата на царското семейство.

Снимки: Пламен Стоименов

Голяма част от дърветата в парка “Врана” са нападнати от корояд.

Паркът “Врана” е част от комплекса, който включва двореца “Врана” и прилежащите постройки, с обща площ от 992 декара. През 2001 г. Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза даряват парка на Столична община с условието да се поддържа като естествен природонаучен музей.

Дворецът остава тяхна собственост, според окончателно решение на Върховния касационен съд от декември 2022 г.

Паркът “Врана” е държавна собственост и това е потвърдено от няколко съдебни инстанции, включително и с решение от юли 2023 г.

През 2013 г. столична община, закрива Общинското предприятие “Парк-музей Врана” и предава парка към “Паркове и градски градини”.

Паркът “Врана” се превръща в предмет на дългододишен институционален спор между Столична община и държавата, представлявана от Областната администрация на София и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Въпреки че Върховният касационен съд постанови през юли 2023 г., че държавата е собственик на парка, към момента Столична община не е предала владението на имота на Областната администрация.

“Труд news” се свърза и разговаря с домакина на Общинското предприятие “Паркове и градски градини” Мария Костова. Тя призна, че посетителските такси - по 4 лв. на човек отиват в столична община. От Врана коментираха, че годишните приходи от билети са около 100 000 лв., но се получавали и допълнителни суми от снимането на реклами и филми.

Домакинът Мария Костова разказа, че през лятото са поискали разрешение от ВиК да напълнят езерото с вода, но заради безводието им било отказано. “Това доведе до изсъхване на много от върбите край езерото”, разказа Костова. Тя обясни, че заради честите избори, никой нямал грижа за парка “Врана” и че още от 2020 г. се поддържа само 1/3 от целия парк, защото няма пари.

От МРРБ съобщиха, че още в началото на 2024 г. министерството е информирало Областната администрация и Столична община за необходимите стъпки по предаване на владението на парк “Врана”. “Ролята на МРРБ в този процес е да предостави указания за преминаване на собствеността към областния управител. От страна на министерството това е изпълнено и е възложено на областния управител на област София да предприеме действия за приемане на владението на парка, съобщават от МРРБ.

От министерството твърдят още, че само за последните два месеца ръководството на МРРБ е изпратило 4 писма с напомняне и настойчиво приканване към действия до всички институции, имащи отношение по казуса.
В прессъобщението от Секретариата на царското семейство подчертават необходимостта от спешни мерки за спасяване на зелената забележителност. Настоява се за привличане на специалисти в областта на ботаниката и ландшафтната архитектура, които да извършат системни еколого-биологични изследвания и наблюдение. Предлага се също организиране на паркообразователни дейности и побратимяване с други европейски паркове, за да се обменят добри практики в управлението и поддръжката.

В момента корояд е нападнал голяма част от дърветата, а някои са напълно унищожени, но оставени сред здравите видове. Опасенията са, че скоро и те ще бъдат завладени от вредителя.

Най-четени