Без никакви изненади, но пък и скандално рано, Пари Сен Жермен (ПСЖ) спечели четвърта поредна и общо 11-а шампионска титла във Франция за последните 13 години.
Само две от тези титли обаче са постигнати преди клубът да стане собственост на катарската държавна компания за спортни инвестиции QSI през 2011 г. Със смяната на собствеността започна и ерата, в която ПСЖ влезе в новините по кратката с умопомрачителните като стойност покупки на култови футболисти като Неймар, Лионел Меси, Златан Ибрахимович и Дейвид Бекъм.
Целта беше да се създаде отбор, способен да се бори не само за титлата на Франция, но и в Шампионската лига. Засега, отборът е само рекордьор по титли на Франция, девет от които спечелени от сезон 2012/13 до днес, и изпреварва по този показател Олимпик Марсилия и Сент Етиен, които имат по десет титли.
В следващите години трудно се вижда как някой може да наруши хегемонията на парижани в родното първенство, особено като се има предвид, че ПСЖ изглежда са единственият отбор във френския елит, който не страда от хрoничната финансова криза, обхванала Лига 1.
Отборът се движи и доста добре в Шампионската лига и е на крачка от участие в полуфиналите на турнира. Мнозина виждат в ПСЖ и основен претендент на титлата за този сезон, а в коефициентите на сайта на най-големия български букмейкър, познат като спонсор на родния гранд ЦСКА клубът отстъпва като фаворит единствено на Барселона.
Но ето пет малко известни факта за ПСЖ, които могат да ви изненадат.
Връзката с Реал Мадрид
Скандалното преминаване на Килиан Мбапе от ПСЖ в Реал Мадрид не е единствената връзка между тези два клуба. Малцина знаят, че ПСЖ можеше и да не съществува без съдействието на испанския футболен гигант. Всъщност, създаването на Пари Сен Жермен винаги е било тема за дискусия сред френските историци. През 1969 г. Париж няма конкурентен футболен отбор. Реал Мадрид пък вече властва в Европа и президентът на кралския клуб Сантяго Бернабеу разбира, че може да пренесе бизнес опита си в Париж.
Именно той дава на групата френски бизнесмени зад плана за нов френски столичен клуб идеята за групово финансиране на проекта. Над 20 000 фенове правят дарение за проекта и така, чрез сливане на два малки парижки клуба, през 1970 г. е основан Пари Сен Жермен, като за първи път във Франция феновете са тези, които осигуряват началното финансиране.
Парижката връзка на Локомотив София
Френският тим преживява бурни първи години от своето съществуване. След кратки периоди на изпадане в по-долните дивизии, разцепление и отново възход в елита, клубът дебютира в европейските клубни турнири през есента на 1982 г. Жребият в турнира за Купата на носителите на купи (КНК) го изправя срещу Локомотив (София). Първата среща се играе в София. В състава на парижани блестят много звезди, най-известните от които са Доминик Рощо, Луис Фернандес и аржентинецът Освалдо Ардилес, станал световен шампион през 1978 година.
На стадион „Васил Левски” присъстват 18 000 зрители, а българите печелят с 1:0 с попадение на Петър Миланов. На реванша след две седмици Пари Сен Жермен печели с категоричното 5:1, но не и без помощта на съдията - 15 минути преди края резултата е 2:1, като Локомотив имат предимството заради гола отбелязан на чужд терен. Тогава Владимир Лалов е изгонен от игра и българите остават с десет души на терена, като парижани се възползват от това и вкарват още три гола.
Забравете Златан, Неймар или Мбапе... нашият герой е Диане
Сезон 2007-2008 г. е изключително труден за ПСЖ. Клубът изпитва затруднения през цялата кампания и прекарва по-голямата част от нея в зоната на изпадащите, а на трибуните феновете се отдават на насилие.
В последния кръг на шампионата, ПСЖ трябва да победи Сошо, за да запази мястото си в елита. Драматичната победа с 2:1 в този мач клубът дължи на Амара Диане, който отбелязва и двата гола за успеха.
Диане е герой за повечето парижки фенове и до днес, а хората все още го разпознават по улиците на френската столица.
Фланелката
Ако сте фенове на модата със сигурност сте чували за Даниел Хехтер. Ако не го познавате, Даниел Хехтер е един от най-известните френски модни дизайнери, когото някои наричат баща на pret-a-porter. Хехтер (или Ештер) е огромен футболен фен и през 1973 г. става президент на клуба. Заслугите му към клуба са много и съществени и една от тях е дизайна на традиционната фланелка на отбора: синя фланелка с централна червена ивица, оградена с бяло.
Този дизайн претърпява много изменения през годините, но все още е източник на вдъхновение при проектирането на новите екипи през всяка година.
ПСЖ е играл с имена на фланелките на корейски език
За мача от първенството срещу Льо Авър през декември 2023 г. ПСЖ излизат на терена с фланелки, на които имената на играчите са изписани на… корейски. Решението е взето, за да се отбележи привличането на Ли Кан-Ин. първият играч от азиатската страна в историята на отбора, а и за да се разшири географията на световното фенско присъствие на клуба.
Фланелката на Ли предизвиква сериозен фенски интерес и се превръща в една от най-често купуваните. ПСЖ отчете и сериозно увеличение на последователите си в социалните мрежи, а специалните корейски фланелки бяха пуснати в продажба и в официалния фен магазин на клуба.