Победители в ученическия конкурс „Съединението прави силата“ посетиха Брюксел

Трима ученици, класирани на призовите места във философско-историческия конкурс „Съединението прави силата“, организиран за седми път от СУ „Вела Благоева“, посетиха Европейския парламент по покана на евродепутата и председател на партия „Европа на суверенните нации“ Станислав Стоянов.
Пътуването до Брюксел бе наградата за тримата победители във втора възрастова група, с която Стоянов поощри техния труд и вдъхновение.

Темата на тазгодишното издание на националния конкурс бе посветена на 140-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Участниците от втора възрастова категория имаха възможност да развият есетата си, избирайки цитат от един от двама философи — Тукидид или Джон Лок.

Конкурсът се провежда под патронажа на народния представител Ангел Янчев.
Журито, съставено от преподавателите от ВТУ — проф. д-р Петко Петков, проф. дн Вихрен Бузов, доц. д-р Деница Узунова — както и от зам.-директора на училището д-р Ердинч Илхан и учителката по история Диляна Нуриева, отличи най-оригиналните и вдъхновяващи есета.

Първото място във втора възрастова категория спечели 17-годишният Ендер Кючукали от Кърджали – ученик в ЕГ „Христо Ботев“, профил „Немски и английски език“.

„Много ми хареса темата, защото мечтая да дам пример на младите хора за промяна в България“, споделя Ендер. Той избра да развие есето си върху цитат на Тукидид: „Най-смели са онези, които знаят какви опасности ги очакват и въпреки това не бягат, а се изправят срещу тях. Те вървят напред, не защото са сигурни, че ще победят, а защото не могат да се примирят с нещата, които ги заобикалят.“
В своето есе Ендер разсъждава върху въпросите как човек може да бъде полезен на своята родина, защо има смисъл да се предизвиква промяна и каква е ролята на младите хора. „Не е ли най-смел онзи, който не затваря очи пред бурята, която носи дискомфорт и страх, и въпреки всичко тръгва срещу нея – за малко светлина?“ – пита той в текста си.

Есето завършва с вдъхновяващ цитат от турския поет и общественик Назъм Хикмет: „Ако аз не горя, ако ти не гориш, как тогава ще се прогони светлината?“

Освен че е член на училищния клуб по философия, Ендер се занимава с театър. Привлича го актьорската професия, защото вярва, че чрез нея може да вдъхновява хората. Въпреки това мечтае да следва електроинженерство. От посещението си в Европейския парламент той е най-силно впечатлен от срещата с евродепутата Станислав Стоянов.

Второто място в конкурса зае Юлиян Димитров от Кочериново, който избра да изгради есето си върху мисълта на английския философ емпирик Джон Лок: „Човешките действия са най-добрият превод на мислите им.“


„Историята ни учи, че импулсивността и безразсъдните действия често ни водят до катастрофи, когато зад тях не стои дълбок размисъл. Така са изградени най-великите цивилизации, така са спечелени най-съдбоносните битки, така са родени най-вдъхновяващите идеи, които преобразяват света. Истинският титан на духа не е онзи, който само размишлява, нито онзи, който само действа, а този, който съумява да превърне идеите си в дела и делата си в идеи“ – завършва есето си Юлиян.

Мечтата му е да следва „Българска филология“ и един ден да преподава български език и литература. Най-любимият му поет е Иван Вазов – особено вдъхновен е от цикъла „Епопея на забравените“. Толкова го цени, че е поставил портрета на Вазов като тапет на телефона си. От посещението в Брюксел Юлиян е впечатлен от готическата архитектура, културното многообразие и срещата с европейските институции.

Третият отличен ученик в конкурса е 19-годишният Ивайло Боев – възпитаник на СУ за ХНИ във Варна.
И той избра цитат на Джон Лок, върху който изгради сравнителен анализ между две философски течения – емпиризма и рационализма на Рене Декарт. Въпреки че не харесва живота в големите градове, а предпочита природосъобразен начин на живот, Ивайло разгледа Брюксел с интерес. Особено силно го впечатлиха срещите с евродепутатите Станислав Стоянов и Петър Волгин.

Абитуриентът вече е приет в специалност „Българска филология“ в Софийския университет и мечтае да стане учител.

Победителите от конкурса бяха придружени в пътуването си от Зорница Вичева – заместник-директор на СУ „Вела Благоева“ и Александър Иванов – учител по философия на Ивайло Боев

Най-четени