Преди близо 700 милиона години Земята е замръзнала напълно и сега може би знаем защо

снимка: Hasan Akbas Photography/Anadolu
Ледникът Матануска в Аляска

Преди близо 700 милиона години планетата Земя е замръзнала напълно и сега може би знаем обяснението, съобщава The Guardian . И това е така, защото учените вярват, че огромните вулканични изригвания и липсата на растения са превърнали нашата планета в гигантска снежна топка.

Трудно е да се повярва, но преди около 700 милиона години се смята, че нашата планета Земя е била напълно замръзнала, с малко или никаква "течни" океани или езера, изложени на атмосферата, дори в тропическите райони. Но какво точно е предизвикало състоянието на Земята като "Леден глобус"? Ново проучване предполага, че студен климат, съчетан с масивни вулканични изригвания, заедно с липсата на растения, са създали необходимите условия.

Според The Guardian, изригванията на Франклин, които са се случили преди около 720 милиона години, са освободили огромни количества пресни скали, простиращи се от днешна Аляска, през Северна Канада до Гренландия. 

Подобни изригвания с подобен магнитуд, също толкова големи, са се случвали и в други периоди, но това съвпаднало с вече студен климат. При липсата на растения (които все още не са били еволюирали), тези изригвания са изложили огромен килим от пресни скали на интензивна ерозия.

Химичните реакции, свързани с процеса на изветряне на скалите, премахват въглеродния диоксид от атмосферата. Климатичното моделиране от изследователите показва, че бързата ерозия върху такава обширна площ би могла да намали нивата на въглероден диоксид достатъчно, за да тласне Земята към състояние на глобално замръзване.

Констатациите, публикувани в Journal of Geophysical Research: Planets, показват също, че вулканични изригвания с подобен размер в други периоди от историята на Земята не са успели да генерират условия за "снежна топка", защото са се случвали, когато фоновият климат е бил по-топъл или в моменти, когато растителната покривка е забавяла скоростта на ерозия.

Най-четени