Опрощават задължения на граждани в размер над 10 770 лв.
Няма да важи за ипотечни заеми
Длъжници да бъдат вкарвани в затвора, ако скрият пари или ценности по време на процедура за обявяване във фалит. Това предвижда проектът на Закон за несъстоятелност на физически лица, който е внесен от служебното правителство в парламента.
Право да стартират процедура по обявяване на фалит ще имат хора със задължения в размер над 10 минимални заплати. При положение, че от началото на 2025 г. минималната заплата е 1077 лв., това означава, че новият закон ще важи само за граждани с дългове за над 10 770 лв.
Ако след стартиране на процедура по обявяване в несъстоятелност, длъжникът скрие пари или бижута, които може да послужат за покриване на борчовете, да влиза в затвора за срок до три години, предвижда проектът, с който от служебното правителство предлага да бъдат направени промени и в Наказателния кодекс. В затвора да влизат и длъжници, които вземат кредит, като знаят, че не могат да го върнат, повредят свое имущество или скрият, че са дали пари на някого, предвижда проектът. Например, ако длъжник даде 1000 лв. на свой приятел, за да не му ги вземат в процедурата по обявяване във фалит, ще влез в затвора.
Приемането на закон за личния фалит е сред ангажиментите на страната ни по Плана за възстановяване. Но през последните години, заради честите избори, правителството няколко пъти внася проектозакона в парламента, но не се стига до приемането му. В предишните варианти на закона липсваха текстове за влизате в затвора на длъжниците. Но сега правителството предлага по-строг вариант на закона.
Законът за несъстоятелност на физически лица няма да бъде прилаган за еднолични търговци и хора, които упражняват стопанска дейност, занаят или свободна професия като предприемачи, когато имат задължения, произтичащи от упражняваната дейност, занаят или професия. По принцип идеята на закона за личния фалит е да даде възможност на хората да изчистят старите си задължения и да започнат живота си начисто. Но от новия закон ще може да се възползват малък кръг от хора, защото за малки задължения до 10 770 лв. той въобще няма да бъде прилаган. Освен това чрез закона няма да бъдат опрощавани ипотечни заеми, глоби и дължими издръжки. В проекта са записани и още редица условия, за да може човек да поиска обявяване във фалит.
От закона ще може да се възползват само добросъвестни граждани. Няма да се счита за добросъвестен длъжник, който е работоспособен, но през последната година преди подаване на молбата за откриване на производството по несъстоятелност не е работил без основателни причини, предвижда проектът. А най-често човек не може да изплаща дълговете си, когато загуби работата си и не може да се намери друга. Преценката дали това, че човек търси работа по специалността си е основателна причина да не е започнал работа като шофьор в градския транспорт, ще бъде оставено в ръцете на съда.
Хората, които не са преценили добре финансовите си възможности също няма да може да се възползват от закона за личния фалит. Човек, който през последните пет години преди подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност е поел задължение по договор за заем или договор за покупка на стоки и услуги, който не е предназначен за задоволяване на негови или на членовете на семейството му основни жизнени потребности и когато това задължение е явно несъобразено с имуществото и доходите му, няма да може да бъде обявен във фалит. Съдът ще трябва да преценява, дали покупката на кола на старо, например за 15 хил. лв., е несъобразена с имуществото и доходите на длъжника. Съдът може да реши, че и кола за 5000 лв. е била достатъчна за задоволяване нуждите на семейството, или пък че длъжникът въобще не е имал нужда от кола.