Проблеми за Украйна в Торецк и Часов Яр

Автор: Труд news
Проблеми за Украйна в Торецк и Часов Яр

Русия очаква да се запознае с мирните инициативи на Тръмп

Фронтовата линия на 6 километра от Днепропетровска област

Падането на Покровск щяло да срине отбраната на ВСУ

Все повече се влошава ситуацията за украинските сили в Донецка област, особено що се отнася до градовете Торецк и Часов Яр, които са почти превзети. Това пише украинското издание “Страна”, като се позовава на близкия до Киев телеграм канал “Дийп Стейт”.

Както отбелязва военният анализатор на в. “Билд” Юлиан Рьопке, по-голямата част от Торецк вече е под руски контрол, докато останалата част от града е в “сивата зона”. В същото време украинските военни рисуват още по-страшна картина. “Врагът контролира почти всичко в Торецк с изключение на мина “Торецкая”, която щурмува интензивно. Не знам дали ще успеем да я удържим (мината - бел. ред.), според мен не”, казва боец с позивна “Мучной”.

“В Торецк в момента се водят престрелки буквално във всички райони, които все още са под наш контрол”, посочва висш украински офицер. Според него, веднага щом руснаците успеят да превземат града, “ситуацията край Часов Яр и Константиновка рязко ще се влоши”.

Руските сили превзеха северните райони на Часов Яр, както и стратегически важния завод за инертни материали, който беше стълб в отбраната на Киев, съобщи днес РИА “Новости”.

Украинските военни телеграм канали потвърждават също, че стратегическият град Курахово е превзет от Русия. По-рано това съобщи руското министерство на отбраната, но Киев засега не е потвърдил информацията. Руски канали обаче показват видеоклипове от улиците на града.

Ръководителят на т. нар. Донецка Народна Република Денис Пушилин заяви, че литиевите находища край Шевченко, село на север от Курахово, вече са преминали под руски контрол.

В същото време фронтовата линия се доближи на едва 6 километра и половина от границите на Днепропетровска област. Местните власти инспектират строителството на укрепления и публикуват снимки, като изтъкват, че “изпълняват задачите, поставени от Генералния щаб”.

По-рано редица украински военни заявиха, че отвъд Покровск - по посока на Днепър - няма мощни укрепления, които да противостоят на руските атаки, посочва в заключение “Страна”.

Относително спокойствие цари на фронта в руската Курска област, част от която е окупирана от Киев, но анализаторите очакват военните действия да се активизират със замръзването на почвата, което би позволило включването в боя на танкове и друга механизирана техника.

Руският външен министър Сергей Лавров междувременно заяви, че Москва очаква да се запознае с мирните инициативи на Доналд Тръмп, след като той встъпи в длъжност.

“Когато Тръмп стане президент и формулира окончателно позицията си по украинските въпроси, ние, разбира се, ще я проучим”, каза Лавров на пресконференция, цитиран от ТАСС.

Първият дипломат на Русия приветства готовността на Тръмп да говори за “реалността на терен” в Украйна. По думите на Лавров това се вижда както в изказванията на новоизбрания президент, така и на номинирания от него съветник по национална сигурност Майк Уолц.

Агенция “Блумбърг” в същото време пише, като се позовава на осведомени източници от обкръжението на Доналд Тръмп, че новоизбраният президент не разглеждал конфликта в Украйна като стратегически значим за националните интереси на Съединените щати.

Според изданието Тръмп, който следващата седмица встъпва в длъжност, възнамерява да преразгледа подкрепата на Вашингтон за Киев. Неговата администрация ще се съсредоточи върху вътрешнополитическите проблеми, които според Тръмп са по-важни за американците.

Източниците на агенцията отбелязват, че Тръмп смята, че конфликтите извън САЩ не трябва да се превръщат в приоритет на външната политика на страната, освен ако не представляват пряка заплаха за националната сигурност. Позицията му отразява добре известни изявления, направени по време на предизборната кампания, когато той критикуваше администрацията на отиващия си държавен глава Джо Байдън за финансовите инжекции в посока Киев.

В понеделник Байдън произнесе в Държавния департамент реч, с която очерта “успехите” на външната си политика. Той каза, че се е стремял САЩ да стоят начело на коалиции, насочени към решаването на глобални въпроси. Това бе упрек, макар и косвен, към известния като “Америка на първо място” дневен ред на Доналд Тръмп, коментира в. “Вашингтон пост”.