Продажбите в интернет с данък от 10% или 15%

Продажбите в интернет с данък от 10% или 15%

От НАП уточниха как се попълват данъчните декларации

Доходите влизат в три различни приложения според вида им

Личните вещи са без налози

Продажбите в интернет, които хората правят с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15% в зависимост от това каква дейност извършват, става ясно от съобщение на Националната агенция за приходите. А при продажба на лични вещи гражданите не дължат никакъв данък и няма нужда да декларират получените суми в годишните си данъчни декларации.

Например, ако човек продаде с обява в интернет старите си ски обувки или използвано детско столче, не дължи данък. Но в случаите, в които става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са придобити за лично ползване, а с цел търговия и печалба, гражданите дължат данък, който трябва да посочат в годишната данъчна декларация за съответната година.

От 16 март 2021 г. приходната агенция пуска електронната услуга за предварително попълнени данъчни декларации за облагане доходите на граждани. Декларациите ще са достъпни в Портала на НАП за е-услуги с безплатния персонален идентификационен код (ПИК) или с електронен подпис. В електронната си декларация гражданите ще могат да видят данните, получени в НАП от куриерските фирми, за получените суми от продажби в интернет с наложен платеж през 2020 г. Гражданите ще имат ангажимента да преценят дали посочените суми от онлайн търговия са от продажби на лични вещи или от продажба на стоки, закупени или произведени от тях с цел препродажба и осъществяване на търговска дейност.

В зависимост от извършваната дейност доходите от продажби в интернет се попълват в различни приложения на годишната данъчна декларация. Ако човек препродава стоки с цел печалба, трябва да посочи получените доходи в Приложение №2 от годишната си данъчна декларация, което попълват и едноличните търговци. Данъкът за тази дейност е 15% върху реализираната печалба.

Ако гражданин получава доходи от друга стопанска дейност в качеството си на земеделски стопанин, занаятчия или човек със свободна професия чрез продажби в интернет с наложен платеж, получените суми се декларират в Приложение №3. Например тук трябва да бъдат декларирани суми, които човек е получил от продажба на изработени от него бижута. При продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от гражданина стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение №5. Доходите в Приложение №3 и Приложение №5 се облагат с 10% данък.

Различни правила за едноличните търговци

Има два срока за подаване на формулярите

Най-лесно данъчните декларации за доходите може да бъдат подадени онлайн.

Едноличните търговци и хората, които препродават стоки с обяви в интернет, трябва да подадат годишните си данъчни декларации за получените доходи през 2020 г. до 30 юни 2021 г., напомниха от НАП. Причината за това е, че едноличните търговци подават данъчни декларации в сроковете за пускане на корпоративните данъчни декларации от фирмите. А хората, които препродават стоки чрез интернет се облагат като еднолични търговци.

Доходите на граждани от упражняване на свободна професия или занаят, от наеми и граждански договори тази година се обявяват до 5 май, а не до 30 април, заради почивните дни за Великден.

Ако човек има доходи както от наеми и граждански договори, така и от препродажба на стоки в интернет, за първите трябва да пусне данъчна декларация до 5 май, а за вторите - до 30 юни. Разбира се, най-лесно е още в срока до 5 май човек да обяви всичките си доходи от 2020 г.

Няма значение какъв е оборотът

Приходите от пласиране на домашен мед се облагат

Броят на продажбите няма значение

Ако човек има кошери, прави мед за собствено потребление, но част от него продава с обяви в интернет, трябва да плати данък за получените доходи, обясниха експерти от НАП. Доходът от продажба на мед трябва да бъде записан в Приложение №3 на годишната данъчна декларация, което попълват земеделските стопани, които не са избрали да плащат данъци като еднолични търговци.

Няма значение какъв е броят на направените онлайн продажби и какви са реализираните приходи - дали са 100 лв. или над 5000 лв. При препродажба на стоки, купени с цел продажба, както и при продажба на произведени от самия човек стоки, данък трябва да бъде платен. Ако човек продаде 10 джанти на кола, едва ли те са от стария му автомобил, който вече е за скрап, а вероятно става въпрос за търговска дейност. Ако някой продаде 200 телефона онлайн, това е търговска дейност. Но при продажба на лични вещи няма данък. Ако човек реши да продаде наследствената библиотека от 800 книги, не дължи данък. Няма значение, че е направил няколко стотин продажби с използването на куриер и наложен платеж.

Най-четени