Политици, видни учени и почитатели на историята уважиха събитието
Едно образцово изследване, написано на литературен език, каза проф. Пламен Павлов
Продължение на нашумялата "Великите владетели на Второто българско царство”
Новата книга е от две части – писмените извори и материалната култура
Пред близо 300 почитатели на българската история в столичния хотел Балкан палас премина премиерата на новата книга на проф. Николай Овчаров "Аристокрацията на Второто българско царство". На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, зам.-министърът на културата Тодор Чобанов, шефът на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев, директорът на Националния исторически музей доц. Бони Петрунова, президентът на Р България в периода 2002-2012г. Георги Първанов и др.
На премиерата дойде цветът на българската историческа наука като доайенът на медиевистиката проф. Милияна Каймакамова, проф. Христо Матанов, проф. Николай Кънев, декан на Историческия факултет и зам. ректор на Великотърновския университет, проф. Георги Николов, директор на Македонския научен институт и др.Присъстваха също видни общественици като Иван Гранитски, д-р Николай Брънзалов, шеф на Българския лекарски съюз и др.
„Проф. Овчаров ни подарява паметта за златното време за развитието на България“, каза вицепрезидентът Илияна Йотова.
Книгата бе представена от водещия на "Панорама" Бойко Василев, а приносите в нея бяха подчертани в изказванията на вицепрезидента Илияна Йотова и видния историк и дългогодишен автор на „Труд news” проф. Пламен Павлов. След това авторът разписа стотици книги на своите почитатели. Книгата на Овчаров е издание на Издателство Сиела и е продължение на нашумялата "Великите владетели на Второто българско царство". Последната бе едно от най-четените заглавия на български автор през изминалата година, заемайки първо място в класацията на читателите в категорията "нехудожествена литература" на Столична библиотека.
Новата книга е от две части – писмените извори и материалната култура, отбеляза проф. Николай Овчаров. "Разделям изследването си на две големи части, като първата е посветена на писмените източници, а втората – на материалната култура и нейните паметници, даващи ценна информация за българските боляри, за техните жилища, облекло, символи и т. н. В това отношение благоприятна почва осигурява моята почти половинвековна археологическа практика, дала ми възможност лично да проуча десетки крепости, манастири, църкви и некрополи на Второто българско царство", обясни в своята съботна рубрика „Завръщането на Индиана Джоунс“ в „Труд news” проф. Овчаров, който от години е автор на вестника.
Новата книга на проф. Овчаров
На представянето на книгата той каза, че темата на „Аристокрацията на Второто българско царство“ е по-сложна от тази на предишната му книга - „Великите владетели на Второто българско царство“, „защото историята на владетелите е много изследвана в България“. „Моята цел беше по-скоро да събера изследванията на сегашен етап, има и някои мои приноси, разбира се, основно за Иван Шишман и за някои други от владетелите“, каза проф. Овчаров. По думите му темата за аристокрацията, респективно за феодализма в България, е една от най-дискутираните теми въобще. "Този спор за феодализма далеч не е свързан само с България и с Източна Европа, това е спор за цяла Европа", каза още авторът.
„Книгата на проф. Овчаров е изследване на паметта и разказ за паметта. Паметта, която днес мнозина искат да подминат просто защото не я познават, други стигат по-далеч – искат да я отрекат, защото я смятат за демоде в съвременния свят и той не се нуждае от нея. Паметта, която някои се опитват да превърнат в начин за употреба в патриотарство и за съмнителни политически дивиденти“, подчерта в приветствието си вицепрезидентът Илияна Йотова, цитирана от БТА.
По думите й изследването на проф. Овчаров показва, че не може да има родолюбие без познание. „С енциклопедичните си познания и владеене до съвършенство на българския език проф. Овчаров ни подарява паметта за златното време за развитието на България - време, с което трябва да се съизмерваме днес, когато претендираме, че можем да градим и пазим държавност, духовност, култура, народ, идентичност“, изтъкна Илияна Йотова.
„Николай Овчаров, с тази книга най-малкото разсейва тази допотопна представа, че непременно аристокрацията е лоша. Напротив, тя изобщо не е лоша. Тя е един много важен сегмент на обществото, без който това общество не може“, каза проф. Пламен Павлов.Той коментира, че от чисто академична гледна точка, „Аристокрацията на Второто българско царство“ е едно образцово изследване, написано на литературен език. Проф. Овчаров започва с преглед на тази тема за аристокрацията, към която ние сме в дълг като наука, разказа проф. Павлов. Допълни, че изследването е свързано органично с археологията.