Родители и лекари призовават за имунизация
Нови 517 случая на варицела са регистрирани у нас само за последната седмица, сочат данни на Центъра по заразни и паразитни болести. Освен лещенката, както е известна варицелата у нас, гастроентерити и ентероколити също са водещите заболявания в страната в периода 9-15 юни.
“Преди два месеца предупредих, че имахме 12 хил. случая от началото на годината, което е много. Но с идването на лятото случаите рязко ще намалеят”, това заяви пред “Труд news” епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев. Той обясни, че трябва много сериозно да се помисли за някакъв ваксинационен подход към ограничаване на това заболяване. “Защото случаите, въпреки че са с няколко хиляди по-малко от миналата година, пак са много. Трябва всяко семейство да направи няколко неща - първо да изясни, ако има деца, дали майката и бащата са боледували от варицела. Второто нещо - ако имат възможността да си позволят да ваксинират децата си за варицела”, каза проф. Кантарджиев.
С идването на лятото случаите ще намалеят, каза проф. Тодор Кантарджиев.
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предложи неотдавна главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. В момента единствената ваксина срещу варицела е препоръчителна, но не влиза безплатно в имунизационния календар. В аптечната мрежа тя варира между 80 и 85 лева, видя репортер на “Труд news”. Редица лекари обявиха, че ваксината предпазва от тежко протичане и усложнения. Може спокойно да се прилага на бременни, като по този начин се защитава и бебето. Поставянето є се прилага на деца, навършили 12 месеца.
Проф. Кантарджиев посъветва, ако децата не са ваксинирани и няма да се ваксинират, в момента, когато се върнат с варицела от училище, лагер или детско заведение, родителите да взимат антивирусно лекарствено средство срещу варицелата. “Има два продукта, които са срещу заразата на варицелата за възрастни, които да им изпише лекар”, посочи професорът с важното уточнение, че обикновено възрастните карат тежко заболяването с много силен обрив, възможна е и пневмония. “А обривът е не само по кожата, но и по лигавиците. Много рядко възниква друго тежко усложнение - засягането на мозъка. Има обаче лекарствено средство затова, трябва да се изясни кой е боледувал от възрастните и кой не е. Децата обикновено карат заболяването с няколко дни температура и обрив, който е с мехурчета по кожата и лигавицата. Освен антивирусното лекарствено средство има и други - аминокиселини, които могат да се взимат и рязко облекчават заболяването”, каза професор Кантарджиев.
“Също така има специални вещества, с които по съвет на лекар може да се маже кожата там, където предстои да излизат или където са излезли вече мехурчета, защото механизмът на увреждане на кожата от вируса на варицелата е оксадативен”, каза проф. Кантарджиев.