Росен Йорданов, политически психолог, пред „Труд news“: Правосъдието трябва да си остане в съдебната зала, а не да излезе на улицата

Адвокати манипулират информация и говорят като последна инстанция

С протестите ППДБ искат да прикрият собствения си провал

Вече две седмици случаят с арестувания и оставен за постоянно в ареста варненски кмет Благомир Коцев продължава да е водеща новина. Протести срещу ареста му има от Варна до Берлин. Според политическия психолог Росен Йорданов тези протести са политически и целят да дадат тласък и импулс на някои хора с угасващи функции да решат, че това е моментът да се върнат в българската политика. Йорданов е категоричен, че ППДБ не се интересуват от правосъдие, а от налагане на презумпцията за собствената им невинност и съответно повсеместна виновност на другите. Той смята, че хората вече са се уморили от тази палячовщина и незрялост, от цялото лицемерие на т. нар. Променкаджии.

- Какво ви прави най-силно впечатление по казуса с Благомир Коцев, господин Йорданов?
- От юридическа гледна точка нищо по-специално не се случва, което да не сме виждали. Просто този маниер, който дава публичност на ареста, не е за първи път, но даде тласък и импулс на някои хора с угасващи функции да решат, че това е моментът да се върнат в българската политика. Целият процес, който се движи в момента - минавайки през ареста, през политическите реакции, през студийните и медийни активизации - цялата тази кавалкада от събития и образи в крайна сметка опира до едно просто нещо. Хората и общностите могат да бъдат разглеждани като сходни, когато те следват една траектория на поведение. И аз твърдя в момента, че отново ще се случи онова, което наблюдавахме през 2020 година. Слушах един от лидерите на тогавашните протести - той говореше вече като юрист и определено не споделяше възторжените възгласи от митингите. Всичко се свежда до едно, когато говорим за психологичната реакция на случващото се.

- Кажете, какво е това нещо?
- Това е изключително силната потребност да накараш слушателите, зрителите и останалите хора да признаят, че други са виновни за собствения ти провал. Имам предвид главно ПП, но не изключвам и ДБ, защото всъщност цялата хроника на събитията досега запечата в съзнанието на прогресивните хора поредица от абсолютни провали - и като политически решения, и като законодателни инициативи, и като персонални гафове. Тези хора не се интересуват от правосъдие, те се интересуват от налагане на презумпцията за собствената им невинност и съответно повсеместна виновност на другите. Това са фиксирани субекти - в случая се редуват ту Пеевски, ту Борисов, като между другото минаха и в колаборация с тях. Има силни симптоми на мазохистично поведение и мазохистична личност.

- Какви са те?
- На съзнателно ниво се декларира някаква голяма цел. Несъзнателно обаче целият набор от поведения не е насочен към постигане на целта, а точно обратното. Поведението е афиширано като търсене на пречки и препятствия, на огромно недоволство и яростни обвинения, които трябва да оправдаят срама от собствената им малоценност и липса на капацитет. Това трябва да бъде камуфлирано - не трябва да се разбира, че вървиш към провал. А удоволствието от това психопатологично упражнение идва от привидно успешното намиране на оправдание, което обяснява провала. Тоест, триумфира се самопровалянето и изживяването на несправедливо страдание - другите са виновни, аз страдам, и триумфирам за това, че съм представил успешно своя провал.

- Ще посочите ли примери?
- Ето ви последния. Как да си обясним истеричното пресъздаване на атмосферата през последните шест месеца, когато започнаха преговорите между ДБ и ГЕРБ? Всички коалиционни партньори - и БСП, и ИТН, дори ДПС - казваха, че се придържат към програмата, която ГЕРБ и ДБ са създали. Ако ДБ се бяха включили в това управление, за Пеевски нямаше да се говори. Целта на ППДБ - да постигнат „наше управление, наше МВР, наши регулатори, всичко наше“ - щеше да бъде постигната. Какво обаче направиха те? Поканиха Пеевски, който има здрав разум и може да оцени стратегическите от маловажните цели. Целта им беше да кажат - ето, виждате ли, Пеевски и Борисов са заедно, а ние страдаме от правосъдието, което всъщност ние сами създадохме. Ние сами си изградихме този орган - КПК, от който сега, видите ли, страдаме. А това, че някой друг е страдал, няма никакво значение. Това наистина е психопатология в чистия u вид. И дали ще излязат три или десет хиляди души - това не ги прави психично здрави. Те веднага изкараха своите коментатори, и по удобните медии те започнаха да говорят за диктатура - изобщо цялата риторика, която бяхме позабравили. Има такива, които направо се оливат, но има и други, които въртят едни витиевати фрази и заобиколни внушения за органите, които не са си свършили работата.

- А вашето мнение какво е, господин Йорданов?
- Аз не мога да кажа дали в случая във Варна органите са си свършили добре работата или са жертва на същите слабости в соченото им поведение. Важното е да се стигне до някакво решение - за абсолютно оправдание или за абсолютна вина. Това трябва да стане в ясни, обозрими срокове, за да приключи целият този цикъл. Не трябва да забравяме, че с подобен патос и ожесточеност, когато това служеше на политически цели, се защитаваше и една вече осъдена личност - кметицата Иванчева. Но ако не им споделяш абсолютно налудничавите интерпретации, ти си всякакъв - гербаджия, почитател на Пеевски и т. н.

- Един адвокат на Коцев преди изобщо да се запознае с доказателствата, обяви, че арестът му е политически...
- На всичкото отгоре те излизат с експертен авторитет и правят абсолютни безобразия. Ако те претендират за някаква пристрастност на прокуратурата - да погледнат себе си. Те се пооляха, защото манипулират информация. Говорят като последна инстанция. Време е, ако ще се поевропейчваме, това да престане. Тези, които защитават протестните действия, обясняват нещата едностранчиво - първо с типичното морализаторстване, и второ - как ще настъпи раят, когато сменим някой си. Първо беше Цацаров, после Гешев, сега Сарафов. Сигурно трябва да сменим съдебния състав на Софийския градски съд, на Варненския - категорично, ако трябва - и Софийската градска прокуратура.

- Често чуваме от политици, че съдебни решения не се коментират, а се изпълняват. Сега, заради решението за оставяне на Коцев постоянно в ареста, излязоха на улицата. Както каза един съдия - когато политиката влезе в съдебната зала, правото излиза през прозореца...
- Точно така. И заради това хората се чудят защо нещата са такива и ги намират за лицемерни. Но всъщност става дума за психопатология, защото тези хора на практика са ужасно фрустрирани. Те затова са превъзбудени в момента - защото виждат малка надежда да се върнат със старата риторика на политическата сцена. Но това няма да се случи, защото хората се умориха от тази палячовщина и незрялост, от цялото им лицемерие. И с минимална обективност да разполагаш, не можеш да се повлечеш по тази стилистика - защото тя е абсурдна. Колкото и патос и литература да използват в опит да направят целите си по-интелигентни - Асен Василев цитира Чърчил, боже господи! - те няма да бъдат нищо повече от трагичните усилия на една общност, която прави опит за реинкарнация на процеса. Както правилно бе отбелязано - това е политически, а не граждански протест. Тук се съчетават и интересите на Радев.

- Атанас Атанасов иска да бъде закрита Комисията за противодействие на корупцията. Що зор беше да я създадат, да има разследващи функции, да може да арестува, и сега...
- Господин Атанасов мога да го сложа в категорията „бойни другари“. Работили сме заедно по времето на Костов. Каквито и да са му политическите пристрастия, знам, че той има представа за нещата. Жал ми е за него, че в края на кариерата си се излага по този начин, защото съм сигурен, че той осъзнава това. Искането за закриването на КПК е отново тази мазохистична траектория, по която отново тръгват, защото той не се чувства достатъчно силен да тропне по масата и да вразуми останалите другари - определено ще ги наричам така и ще обясня защо - и се повлича по същите абсурдни глупости, и става лице на изговарянето на подобни щуротии - да открием КПК и Бойко Рашков да я оглави, а сега да я закрием. Кой ще ти повярва? Ти си правиш експерименти на гърба на хората. Имаше специализирано правосъдие - не, то е бухалка. Сега КПК е бухалка. Ама вие го създадохте, бе, хора!

- Обяснете сега защо наричате хората около Атанасов „другари“?
- Поради възрастта си аз още не съм загубил дихотомията комунизъм-антикомунизъм. Няма как да не ни направи впечатление, че в редиците на хората, издигнати от ПП, има такива с тежко наследство от бившите комунистически служби. Сега ни се представят като модерни политици, а всъщност трябва да се замислим дали няма съвпадение с тези невероятни юнаци. И аз се чудя дали тези господа не са създадени точно с тази цел - очевадна синхронизация с проруския и абсолютно носталгично настроен президент. Казвам това като човек, който наблюдава процесите. Това е някаква поредна трансформация на хора от определени финансово-политически секретни кръгове, които отново се опитват да се преперат - не само финансово и икономически, но и имиджово и политически.

- Голям шум се вдигна за присъствието на посланици на западни страни на протестите и в съдебната зала...
- Аз не мога да кажа дали имат право. По-скоро правилният въпрос е дали това е част от дипломатическия етикет и добро поведение. Това е рядка практика. Ако няма откъде да се информира, посланикът е последният човек, който трябва да отиде. Има достатъчно сътрудници. Очевидно е, че това е опит за манипулация. Имаме спомени за посланици с лошо поведение. Присъствието им е част от управлението на впечатленията - внушение за масовост. Това е изцяло манипулативно.

- За кое става дума, припомнете!
- Когато бе арестуван Борисов, течеше информация с кадри как е изведен, и се говореше, че по 120 дела Европейската прокуратура е повдигнала обвинения. После тази информация бе скрита. Това е похватът на пиарите на тези хора. Има там един пиар, в чието психично състояние дълбоко се съмнявам. И пак ще казват: „Признайте, че другите са виновни за нашия провал!“

- Възможно ли е Коцев да бъде признат за виновен?
- Всичко е възможно. Два съдебни състава постановиха той да остане в ареста - това не е случайно. Това са много хора, не можеш да купиш всички. Водеща в национална телевизия буквално пришива случая във Варна към този в София. А и в двата случая всичко идва отвътре. Призовавам прокурори и съдии да не се поддават на елементарни внушения с бебета и посланици, а гордо, спокойно, професионално и независимо да решат случая. Тогава ще имаме правосъдие. Нека то да си остане в съдебната зала, а не да отиде на улицата.

Нашият гост
Росен Йорданов е магистър по социална психология от Софийския университет. Бивш зам.-директор на Института по психология в МВР и един от известните специалисти по криминална психология с повече от 20 години практически опит - работа с детектор на лъжата, профилиране и различни криминални разследвания и кризисни преговори. Управляващ съдружник в консултантска компания за управление на човешки ресурс.

Още от (Интервюта)

Най-четени