В продължение на месеци Украйна избиваше хиляди руски войници около фронтовия град Покровск, като използваше малки безпилотни самолети, въоръжени с бомби, за да задържи числено превъзхождащите ги сили.
Сега обаче руските войски напредват в лятна офанзива, която изследва слабите места в отбраната на Украйна, а миналата седмица някои руски войници влязоха в града за първи път, според кадри в украинските и руските канали Telegram и геолокализирани от Reuters.
Успехът на украинските войници да спрат врага си да превземе Покровск от миналата година насам отдавна е осуетил една от основните военни цели на Москва, въпреки че самият град е силно повреден и всички, с изключение на няколкостотин души от 60-хилядното население, са избягали.
Покровск се намира на върха на големи запаси от коксуващи се въглища и до приближаването на руските сили е важен за военните линии за доставки на Украйна в източната част на страната.
Покровският фронт е най-активният във войната, като 111 000 руски войници са се събрали там за лятната офанзива, заяви украинският висш военен командир Олександър Сирски.
Първоначално руските сили се стремяха да превземат Покровск в началото на миналата година, като първо извършиха фронтални нападения, а по-късно се опитаха да обкръжат града, който Русия нарича с името от съветската епоха Красноармейск или град на Червената армия.
Тази пролет Украйна забави настъплението, като разположи опитни части, постави минни полета и други защитни бариери, а същевременно тормози руските сили с голям брой безпилотни самолети, заяви Виктор Трехубов, говорител на военната администрация, която покрива Покровск.
Оттогава насам силите на Москва ускориха темпото, като адаптираха и разшириха използването на безпилотни самолети в собствения си арсенал.
Русия се е възползвала от уроците, използвани при изтласкването на украинските сили от района на Курск, където за първи път е разширила използването на безпилотни летателни апарати с оптичен кабел, които не могат да бъдат спрени от електронните смутители, използвани и от двете страни за объркване на обикновените радиоуправляеми безпилотни летателни апарати, казва анализаторът Майкъл Кофман.
Макарите от подобен на коса кабел им дават достатъчен обсег, за да може Русия да заплашва украинските сили и логистика на 25 км зад фронтовата линия. Русия разполага с повече влакнесто-оптични дронове от Украйна, което ѝ дава предимство, каза Роман Погорилий, основател на украинската изследователска група за отворен код DeepState.
Напредъкът се ускори, след като през май Русия пое контрола над магистрала, която свързва Покровск с Костантиновка, друг от „градовете-крепости“ на Украйна в източната част на страната, показва карта, изготвена от DeepState.
Един от главните пътища към града е покрит с мрежи за защита на превозните средства от удари на руски безпилотни самолети. Миналата седмица ръководителят на местната военна администрация Серхий Добряк заяви, че е все по-трудно да се доставя храна в града и че през следващите дни ще се наложи да бъдат затворени хранителни магазини.
Макар и по-бързи от преди, териториалните придобивки на Русия остават незначителни - според доклад от юни на Центъра за стратегически и международни изследвания, базиран във Вашингтон мозъчен тръст, от началото на миналата година са завзети само 5000 кв. км от Украйна, което е по-малко от 1% от общата територия на страната.
Като цяло Русия е окупирала около една пета от територията на Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че навлизането на малки групи руски войници в Покровск е незначително и че те „всички са били унищожени“ от украинските войници.
Серхий Филимонов, командир на украински военен батальон, наречен „Вълците на Да Винчи“, който действа в района на Покровск, е видял от първа ръка как ледниковото настъпление на Русия към града през последната година ѝ е струвало скъпо в убити и ранени войници през първата половина на 2025 г.
Руските войници се опитаха да напреднат незабелязано, но бяха преследвани от украински войници, които летяха с малки квадрокоптерни дронове, снабдени с камери и експлозиви, каза той.
Руснаците са действали в нападателни отряди от около половин дузина души, като често са настъпвали пеша, тъй като големите превозни средства са лесна мишена за пилотите на дронове, казват Филимонов и Трехубов.
Някои от тях напускат автомобилите си на 15 км от фронтовата линия и изминават останалата част от пътя пеша, за да бъдат по-малко видими за операторите на дронове, каза Филимонов. Други се качиха на мотоциклети, за да изпреварят самолетите, пилотирани от украински войници, които често носят очила за виртуална реалност, прикрепени към камерата на дрона, които предлагат поглед от първо лице към маршрута и целта, каза Трехубов.
Украинската съпротива в Покровск и околностите му блокира стремежа на Русия да завладее останалите части на украинската Донецка област - една от основните военни цели на президента Владимир Путин.
Въпреки че значението на Покровск за Украйна като център за военно снабдяване вече е намаляло, киевският военен анализатор Сергей Кузан заяви, че падането на Покровск може да освободи руските войски и да отвори вратата за още руски настъпления в региона.
По данни на британското военно разузнаване от нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. досега са убити или ранени над един милион руски войници, като почти една четвърт от тях са убити или ранени от началото на тази година.
През януари, след падането на друг град, на главния командир на сухопътните войски на Украйна генерал-майор Михайло Драпатий беше възложена допълнителна пряка отговорност за частта от фронта, която включва Покровск.
Драпатий, който преди това спря руската офанзива към втория град Харков, внесе „свежо виждане“ в битката, като помогна за организирането на контраатаки за прекъсване на руския напредък и застрашаване на местната му логистика, заяви Погорилий от DeepState.
Адаптацията на Русия и новите технологии, като например безпилотните летателни апарати с оптични влакна, обаче промениха баланса.
Това, което войниците наричат „зона на поражение“ на дроновете, се простира на няколко километра от двете страни на фронтовата линия. Това създава предизвикателства пред поддържането на логистичните вериги за доставки и за двете армии. Всяко превозно средство, което пренася свежи доставки на хора, боеприпаси, храна и вода, може да бъде насочено към целта.
DeepState изчислява, че през юни Украйна е имала най-големите си териториални загуби за 2025 г. Повече от една четвърт от 556-те квадратни километра, завзети от Русия през юни, са на Покровския фронт, изчислява DeepState.