Сачева: Няма как с едни и същи пари да искаме да получаваме повече услуги и пенсии

Българският пенсионен модел все още не се е изпълнил в своята цялост, защото са минали 25 години, откакто е въведен. За да можем да видим какви ще са ефектите от пенсионния модел, трябва да минат поне 40 години Това заяви депутатът от ГЕРБ-СДС Деница Сачева.

Сачева отбеляза, че все пак е минало достатъчно много време и има нови тенденции, които трябва да бъдат взети под внимание. Тези тенденции са свързани със застаряване на населението, всяка година все повече и повече хора излизат на пенсия и все по-малко влизат на пазара на труда.

„До 5-6 години на пазара на труда ще влизат 50 000 души, а в пенсионна възраст ще излизат 100 – 110 хиляди. Това са сериозни дисбаланси, които ние трябва да взимаме под внимание по отношение на финансовата устойчивост на системата. Хората искат да получават адекватни пенсионни възнаграждения“, подчерта депутатът от ГЕРБ-СДС.

Сачева заяви, че няма готова Пътна карта и тя тепърва ще бъде изработена. 

„Решението, което предлагаме е да се възложи на експертите, институциите, на МТСП, МФ, КФН и НОИ да изработят такава пътна карта за 6 месеца, която да бъде представена в НС и да бъде приета“, обясни тя и добави, че в системи като пенсионната не можем да очакваме да се случи нещо от днес за утре. 

Бившият социален министър обясни, че вече има подготвени анализи от МТСП и от Икономическия и социален съвет.

„Има достатъчно база, за да се вземат решения. Те трябва да бъдат свързани с това как ще се увеличава осигурителната вноска през следващите години и в средносрочен план, защото е ясно, че тя не може да остане в този размер. Трябва да се вземат решения по отношение на пенсионната възраст, която към този момент няма планове да бъде увеличавана, но трябва да се вземе под внимание, че все повече хора в пенсионна възраст искат да работят“, каза Сачева.

Тя отказа да коментира предварително с колко трябва да се вдигне пенсионната вноска.

„Няма как с едни и същи пари да искаме да получаваме повече услуги и повече пенсии“, подчерта депутатът от ГЕРБ.

Според нея пенсиите, които са от нетрудови доходи категорично трябва да излязат в системата за социално подпомагане. Тя посочи, че дълголетието в момента е топ тема на всички здравни форуми, но трябва да идват и средства, с които хората да живеят, особено тези в пенсионна възраст. „Без промяна на този модел, това няма как да стане“, категорична е Деница Сачева.

Тя обърна внимание, че подготвен Законопроект, който е свързан с втория стълб на социалното осигуряване. Той е подготвен от КФН и МФ и е свързан с така наречените мултифондове.  

„Очаквам се колкото се може по-бързо МФ да придвижи този законопроект и той да влезе в пленарна зала. Към възможността всеки български гражданин да избира пенсионен фонд, се дава възможността да може съответно да избира и начина, по който неговите пари ще бъдат инвестирани“, каза Сачева. 

В момента парите се инвестират изключително консервативно. Чрез въвеждането на подфондове към всеки доброволен фонд за осигуряване, хората ще могат да преценяват как техните пари ще бъдат инвестирани съобразно тяхната толерантност към риска и житейския цикъл, в който се намират към момента.

„По-младите могат да предприемат по-рискови инвестиции, а по-възрастните могат да инвестират по-консервативно. Това е начинът да получават по-високи пенсии от спестяванията си. В този смисъл темата за финансовата грамотност също трябва да бъде сложена на дневен ред. Хората трябва да повишават финансовата си грамотност непрекъснато“, подчерта Деница Сачева.

Най-четени