2024 година отбеляза най-голямото увеличение на глобалните военни разходи от края на Студената война.
Подтикнати от продължаващите войни в Европа и Близкия изток, глобалните военни разходи са се увеличили с близо 10 процента през 2024 г., което е най-голямото годишно увеличение от края на Студената война преди повече от 30 години, според последния от годишната поредица доклади за световните военни разходи на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), пише Responsible Statecraft.
Като цяло светът е похарчил над 2,7 трилиона долара за своите военни миналата година, което е с 9,4% повече спрямо 2023 г.
Докато Съединените щати остават най-големият военен разход в света с 997 милиарда долара, Вашингтон е представлявал 37% от общите глобални военни разходи през 2024 г. - редица други страни са направили извънредно голямо увеличение на военните си бюджети, далеч по-голямо от 5,7% увеличение на разходите на САЩ.
Войната в Украйна и войните на Израел в Газа и Ливан са причина за най-голямото увеличение.
Военните разходи на Русия са се увеличили с 38 процента в сравнение с 2023 г., достигайки приблизително 149 милиарда долара през 2024 г. Това е двойно повече от сумата, похарчена през 2015 г., според SIPRI.
Военните разходи на Украйна, подкрепени от САЩ и други членове на НАТО, се увеличиха с далеч по-умерен темп - 2,9%, достигайки общо 64,7 милиарда долара, или по-малко от половината от разходите на Москва. Но това представлява 34% от общия БВП на Киев, най-голямото военно бреме в света, изразено като процент от общото национално производство.
Войната в Украйна имаше и много по-широко въздействие върху военните разходи в Европа. Военният бюджет на Германия се увеличи с колосалните 28% през 2024 г., достигайки 88,5 милиарда долара, което я издигна до четвърто място в класацията за най-големи военни разходи в света след САЩ, Китай и Русия и за първи път до първото място в Западна Европа.
Всъщност, според доклада, всички държави-членки на НАТО са увеличили военните си разходи през 2024 г. до общо 1,505 милиарда долара, или 55% от общите световни военни разходи. От тази сума европейските членове са похарчили 454 милиарда долара, или 30% от общите разходи на алианса. Най-голямото увеличение е регистрирано в Полша, чийто военен бюджет е нараснал с 31% до 38 милиарда долара, или 4,2% от БВП, което е най-високият процент в алианса. Новият член на НАТО Швеция е увеличил военния си бюджет с 34% до 12 милиарда долара. Франция също е увеличила разходите за отбрана с 6,1% до 64,7 милиарда долара.
„Последните политики, приети в Германия и много други европейски страни, показват, че Европа е навлязла в период на високи и нарастващи военни разходи, които вероятно ще продължат в обозримо бъдеще“, отбеляза Лоренцо Скарацато, изследовател в Програмата за военни разходи и производство на оръжия на SIPRI.
Според доклада, увеличението на военните разходи в Близкия изток е било почти изцяло фокусирано върху войните на Израел срещу Хамас в Газа и Хизбула в Ливан. Военният бюджет на Израел се е увеличил с близо две трети (65%) до 46,5 милиарда долара през 2024 г., което е най-голямото годишно увеличение от арабско-израелската война през 1967 г. Тази сума възлиза на 8,8% от БВП на страната, което е втората най-голяма тежест в света след тази на Украйна.
Ливан също увеличи значително военните си разходи с 58%, въпреки че общият му военен бюджет от 635 милиона долара е много малка част от този на Израел. Докато разходите на другите предимно арабски държави останаха относително статични през 2024 г., военният бюджет на Иран всъщност спадна с 10% в реално изражение до 7,9 милиарда долара (или по-малко от една четвърт от бюджета на Израел), отчасти поради въздействието на икономическите санкции, според доклада.
Като цяло, военните разходи в Близкия изток достигнаха 243 милиарда долара за годината, което е увеличение с 15% спрямо 2023 г. Саудитска Арабия , традиционният най-голям инвеститор в отбранително оборудване в региона, запази титлата си с военни разходи, достигащи 80,3 милиарда долара, което е леко увеличение с 1,5% спрямо 2023 г. Тя се нареди на седмо място по общи военни разходи през 2024 г., след Германия, Индия и Обединеното кралство.
Военните бюджети в Азия и Тихоокеанските страни са се увеличили на фона на засиленото глобално и регионално напрежение, достигайки 629 милиарда долара за годината, което е увеличение с 6,3% и е най-голямото увеличение на годишна база от 2009 г. насам, според доклада.
С втория по големина бюджет за отбрана в света, Китай е отговорен за около половината от общия бюджет за региона, с прогнозен бюджет от 314 милиарда долара, което е увеличение със седем процента спрямо 2023 г. Военният бюджет на Япония се е увеличил още повече - с 21%, до 55,3 милиарда долара, което според SIPRI е най-голямото годишно увеличение от 1952 г. насам. Това се равнява на 1,4% от БВП, което е ниско по стандартите на НАТО, но най-високото ниво от 1958 г. насам. Междувременно военният бюджет на Тайван е нараснал с близо два процента до 16,5 милиарда долара, докато Индия, с петия по големина военен бюджет в света, е увеличила разходите си с 1,6% до 86,1 милиарда долара.
„Основните военни инвеститори в Азиатско-Тихоокеанския регион инвестират все повече ресурси в усъвършенствани военни способности“, каза Нан Тиан, който ръководи програмата за военни разходи. „С няколко нерешени спора и нарастващо напрежение, тези инвестиции рискуват да вкарат региона в опасна спирала на надпревара във въоръжаването.“
Страните както от Латинска Америка , така и от Субсахарска Африка като цяло са били далеч по-сдържани в своите военни разходи. Военните разходи в последната са възлизали на 21,9 милиарда долара, което е намаление с 3,2% спрямо предходната година. Докладът установява, че военните бюджети в три от най-големите страни по потребление в региона - Южна Африка, Нигерия и Етиопия - са намалели за годината.
Военните разходи в Южна Америка останаха стабилни като цяло през 2024 г. на ниво от 53,6 милиарда долара, въпреки че Колумбия увеличи бюджета си отчасти поради провала на мирните преговори с бунтовническа фракция, а Гвиана увеличи бюджета си със 78% до 202 милиона долара на фона на подновените претенции на Венецуела към богатия на петрол регион Есекибо. Драматичното увеличение с 39% на бюджета за отбрана на Мексико до близо 20 милиарда долара за борба с организираната престъпност беше най-забележителната промяна в региона на Централна Америка.
Автор: Джим Лоуб