Скоростта на затопляне на океана се е увеличила повече от четири пъти за 40 години

Скоростта на затопляне на океана се е увеличила повече от четири пъти през последните 40 години. Температурите на океаните се повишаваха с 0,06 градуса по Целзий на десетилетие в края на 80-те години на миналия век, а сега се покачват с 0,27 градуса на десетилетие, пише Phys. 

Проучване, публикувано на 28 януари 2025 г. в списанието Environmental Research Letters, обяснява защо 2023 г. и началото на 2024 г. бяха белязани от безпрецедентно високи температури на океана. Водещият автор на изследването, професор Крис Мърчант от университета в Рединг, каза: „Ако мислите за океаните като вана с вода, през 80-те години на миналия век горещият кран е бил отварян много леко, затопляйки водата само с малка част от градус на десетилетие. Но сега горещият кран е отворен много повече и загряването се е ускорило значително, трябва да започнем да "затваряме горещия кран" - намаляване на глобалните въглеродни емисии и преминаване към въглеродна неутралност". 

Съобщава се, че това ускорено затопляне на океаните се дължи на нарастващия енергиен дисбаланс на Земята. Нашата планета абсорбира повече енергия от Слънцето, отколкото връща обратно в Космоса. Този дисбаланс се е удвоил от 2010 г. насам, отчасти поради нарастващите концентрации на парникови газове и по-малкото слънчева светлина, отразена от Земята. 

Глобалните температури на океана достигнаха рекордни стойности за 450 последователни дни през 2023 г. и началото на 2024 г. Част от тази топлина се дължи на Ел Ниньо, естествено затоплящ феномен в Тихия океан. 

Резултатите от проучването показват, че общото ниво на глобалното затопляне на океана, наблюдавано през последните десетилетия, може да не е точен индикатор за бъдещи промени. Има вероятност повишението на температурите на океана, регистрирано през последните 40 години, да бъде надминато през следващите 20 години.