Словакия запазва правото си на вето върху новия пакет от санкции на ЕС срещу Русия

Двустранните разговори между Брюксел и Братислава досега не успяха да доведат до пробива, необходим за отмяна на ветото на Роберт Фицо.
Словакия потвърди в сряда, че засега ще запази ветото си върху новия пакет от санкции, които Европейският съюз възнамерява да наложи на Русия в отговор на нахлуването в Украйна.

Ветото беше потвърдено по време на среща на посланиците в Брюксел, където санкциите бяха предложени за одобрение и отново блокирани, съобщиха дипломатически източници пред Euronews.

Пакетът , който е готов след седмици преговори, е насочен към финансовия и енергийния сектор на Русия, включително тръбопровода "Северен поток". Успехът на опит за намаляване на ценовия таван на руския суров петрол е несигурен поради нежеланието на Белия дом.

Словакия няма възражения срещу самите икономически ограничения. Нейното противопоставяне е свързано със съвсем различен въпрос: предложеното постепенно премахване на всички руски изкопаеми горива до края на 2027 г.

Европейската комисия представи пътната карта през май и представи проектозакона през юни, базиран на постепенни забрани за краткосрочни и дългосрочни договори за газ.

Като страна без излаз на море, Словакия остро протестира срещу плана, предупреждавайки, че той ще повиши цените за потребителите, ще отслаби конкурентоспособността и ще застраши енергийната сигурност. Тъй като поетапното премахване е предмет на квалифицирано мнозинство, Братислава прибягна до санкции, които изискват единодушие, за да изтръгне отстъпки от Брюксел.

По време на среща на върха на ЕС миналия месец, словашкият премиер Роберт Фицо публикува видео обръщение с искания за финансово обезщетение , без да посочва конкретна сума.

"Това ще ни навреди, освен ако не се постигне споразумение с Европейската комисия, което да ни компенсира за всички щети, които това предложение може да причини", каза Фицо.

Премиерът заяви, че страната му рискува да се изправи пред съдебен иск от "Газпром" на стойност между 16 и 20 милиарда евро поради прекратяването на дългосрочния му договор, който е до 2034 г. Комисията твърди, че забраните за газ ще действат като "непреодолима сила" в съда и ще предпазят правителствата и компаниите от щети.

От Брюксел до Братислава

Ултиматумът на Фицо ускори двустранните преговори между Брюксел и Братислава. Миналата седмица Комисията изпрати експертна мисия в Словакия, за да се срещне с представители на правителството, промишлеността и енергийния сектор. Дискусията се фокусира върху възможните пътища за диверсификация на енергийния микс на страната от Русия, укрепване на връзките със съседните страни и смекчаване на нестабилността на цените.

Дениса Сакова, вицепремиер и министър на икономиката на Словакия, изрази позитивна оценка, като приветства срещата като "важна стъпка напред към намирането на решения“ и обеща да продължи „конструктивен подход“ с Комисията.

Но нито една от страните не посочи, че е постигнат пробив, което удължи напрежението. Не е ясно дали искането на Фицо за финансово обезщетение остава на дневен ред и доколко е уместно то за преговорите. Бюджетът на ЕС е известен с това, че е натоварен и има малко място за посрещане на неочаквани искания.

Имайки предвид това, Брюксел досега се въздържа от обещания за нови средства.

„Не преговаряме за конкретни нови субсидии или нещо подобно, но помагаме да се гарантира, че доставките както на петрол, така и на газ за Словакия (...) ще бъдат стабилни“, заяви миналата седмица в Орхус, Дания, европейският комисар по енергетиката Дан Йоргенсен.

„Разбирам защо Словакия е притеснена и ние правим всичко възможно, за да помогнем“, продължи той. „Убедени сме, че можем, също и като работим със съседните страни, да намерим решения, така че със сигурност да няма проблеми със сигурността на доставките, но също така да можем да поддържаме ниски цени.“

Дипломатите все още се надяват, че може да бъде постигнат компромис през следващите дни. Нова среща на посланиците е насрочена за петък в очакване на среща на министрите на външните работи във вторник следващата седмица.

Най-четени