Тийнейджърите прекарват изолацията в гледане на клипчета и помощ в къщната работа

Тийнейджърите прекарват изолацията в гледане на клипчета и помощ в къщната работа

Гледането на клипчета в социалните мрежи e най-предпочитаната дейност по време на изолацията за над 80% от тийнейджърите в България. А цели 73% от тях дори са започнали да помагат с домашните задължения. Това показват резултатите от онлайн изследване, огранизирано от УНИЦЕФ. То е проведено сред 810 ученици от цялата страната, на възраст между 15 и 19 г. (8-12 клас), в разгара на извънредното положение (16-26 април).

В ситуацията на извънредно положение тийнейджърите изживяват силни емоции, повечето от тях негативни, посочват авторите на изследването. Така например, сравнено с периода преди COVID-19 тийнейджърите изпитват: 5 пъти повече скука, 5 пъти повече раздразнение, 4 пъти повече носталгия и тъга, 4 пъти повече самота.

Въпреки това, 80% от тях са отговорни в поведението си и спазват предписаните мерки (64% не излизат навън, а 89% носят маски, ако излизат). 

Младежите се ориентират към търсене на доказани данни, а не към мнения на инфлуенсъри и групи в социалните мрежи, подчертавайки, че се позовават на експерти, както и че вярват най-много на родителите си.  

Общата тенденция по отношение на предпочитаните източници на информация показва, че в ситуацията на извънредно положение тийнейджърите прибягват предимно към български източници, сред които телевизията и радиото, както и следенето на официално оповестяваните данни от отговорните институции – ползвани като достоверен източник на информация от 68% от изследваните.

Изнасянето на противоречиви данни и налагането на диспропорционални мерки засилва усещането на тийнейджърите за фрустрация 

Именно това усещане за преекспониране на ситуацията (малък брой заразени, а твърде строги мерки) поражда и тенденция сред тях да прибягват до конспиративни теории, за да си обяснят това поведение на институциите и медиите: „Според мен това е изкуствено създаден вирус, за да премахне по-слабата част от населението“. Най-голям дял от тях (2/3 от анкетираните) са склонни да вярват, че коронавирусът е контролиран експеримент с ново биологично оръжие, а най-малка част (около 16%) вярват, че има връзка с 5G мрежата. Между тези две крайности попадат и хипотезите на около половината от отговорилите, че коронавирусът е инструмент за налагане на нов обществено-политически ред или изкуствено планирана финансова криза.

По отношение на училището и обучението мненията са полярни. Училището им липсва, защото са лишени от живото общуване, докато дистанционното обучение за тях е източник на умора и усещане за прекалено количество за сметка на качеството. „Бих искал да отпратя послание към МОН с молба да намалят онлайн обучението и да го направят по-малко стресиращо и отнемащо време. Също така някои учители прекаляват със задачите“, казва един от участниците в допитването.

Кои са темите, които вълнуват най-много тийнейджърите? 

„Ще има ли балове?“ (45%), „Кога ще излезем? и „Какво ще правим след това“ (42%), както и здравето на близките (45%). 

В най-висока степен (85%) младежите очакват след отмяната на извънредното положение настъпването на сериозна финансова криза. 

Най-четени