Томас Вайц: Предложенията за включване на македонския език и идентичност в доклада не бяха грешка

ЕС е изграден на принципите на помирението и добросъседските отношения

Мисля, че признаването на идентичността и езика на страна кандидатка трябва да бъде естествен и безпроблемен въпрос“, заяви докладчикът на Европейския парламент за страната, австрийският евродепутат Томас Вайц, относно невключването на термините македонски език и идентичност в приетата версия на неговия Доклад, съобщава Нова Македонија.

По време на пресконференция след приемането на Доклада за страната за 2023 и 2024 г. от ЕП, Вайц посочи, че измененията в първоначалната версия на документа, признаващи македонската идентичност и език, са внесени от четири групи в Европейския парламент.

Той подчерта, че Европейският съюз (ЕС) е изграден на принципите на помирението и добросъседските отношения, както и на признаването на минали престъпления, което е необходимо да се направи, за да се продължи напред към изграждането на общо бъдеще.

„Всички страни в Западните Балкани, всички страни в региона, трябва да се съсредоточат върху това, че за доброто на нашите граждани, за по-добро икономическо развитие, за по-добро социално развитие и особено в настоящата геостратегическа ситуация, според мен е от изключителна важност да останем единни и да обединим сили в защита на европейските си ценности в този доста враждебен глобален свят”, каза Вайц, добавяйки, че предава тази позиция на своите македонски и български колеги.

Относно забележките на някои български евродепутати за нарушаване на парламентарните процедури при подготовката на доклада, Вайц подчерта, че срещу него се води „мащабна кампания за очерняне“, която е абсолютно неоснователна, и че той е спазил изцяло правилата на Европейския парламент.

Вайц посочи, че това е доклад на Европейския парламент за страната, така че как би могло да е неуместно да се разговаря с македонски представители, когато се пише документът?

Той добави, че Докладът съдържа много теми в различни области и че фокусът в него трябва да бъде върху тях и върху това какъв е напредъкът на страната.

Вайц припомни, че това е първият приет доклад на ЕП за страната от 2022 г. насам и одобрението му със значително мнозинство от две трети е стимул за страната да продължи напред към ефективно начало на преговорите за присъединяване.

„Северна Македония, като страна, която кандидатства за членство преди 20 години, беше лидер заедно със Словения и виждаме къде е Словения днес, докато страната все още се бори да запази подходящото мнозинство, което подкрепя Европейския съюз, защото всичко това създаде или създава голямо разочарование в страната”, коментира Вайц.

Той подчерта, че Докладът говори много за установения напредък на страната и заявява, че тя е надежден партньор, особено що се отнася до външната политика и политиката на сигурност на ЕС.

„Говорим за страна, която прилага реформи и поради дългия си период като кандидат за членство, тя вече е въвела много законови разпоредби в съответствие с европейското законодателство”, каза още Вайц.

Евродепутатът подчерта, че когато страната най-накрая приеме конституционни изменения, „които защитават правата на малцинствата“, тя ще може незабавно да започне ефективни преговори за членство.

„Надявам се, че този доклад ще допринесе за улесняване на пътя към започването на тези ефективни преговори“, добави Вайц.

Най-четени