Съединените щати разполагат само с около 25% от необходимите им за всички военни планове на Пентагона ракети-прехващачи „Пейтриът“, след като през последните месеци изчерпаха запасите си в Близкия изток. Това е тревожно изчерпване, което доведе до замразяване на последния трансфер на боеприпаси за Украйна от администрацията на Тръмп.
Запасите от ракети „Пейтриът“ са спаднали толкова ниско, че това е предизвикало опасения в Пентагона. Според властите липсата на достатъчно системи може да застраши потенциални военни операции на САЩ, а заместник-министърът на отбраната Стивън Файнбърг разреши спирането на трансфера, докато се преглежда къде се изпращат оръжия.
Доналд Тръмп сякаш отмени поне част от това решение в понеделник, когато каза пред репортери преди вечеря в Белия дом с израелския премиер Бенямин Нетаняху, че ще „изпрати още оръжия“ на Украйна, въпреки че по това време не разкри дали това ще включва системи „Пейтриът“.
Тръмп също така казал на украинския президент Володимир Зеленски в телефонен разговор, че не е отговорен за спирането на доставките на оръжие и че е разпоредил преглед на запасите от оръжие на САЩ, но не е наредил замразяването им, според хора, запознати с разговора.
Но решимостта миналия месец да се спре трансферът, както е описано от четирима души, пряко запознати с въпроса, се основава до голяма степен на глобалния тракер на боеприпаси на Пентагона, който се използва за генериране на минималното ниво на боеприпаси, необходими за изпълнение на оперативните планове на американските военни.
Според тракера, който се управлява от Обединения комитет на началниците на щабовете и агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на Пентагона, запасите от редица критични боеприпаси са под този праг от няколко години, откакто администрацията на Байдън започна да изпраща военна помощ на Украйна.
Администрацията на Тръмп започна преглед на изчерпаното ниво на ракети „Пейтриът“ и други боеприпаси около февруари, казаха източниците. Обсъжданията се ускориха, след като САЩ разположиха повече от прехващачите в Близкия изток, за да подкрепят кампанията на хусите и в Израел.
Ситуацията се изостри и след решението на Тръмп да бомбардира ядрените съоръжения на Иран миналия месец, съобщават източници. Тогава САЩ изстреляха близо 30 ракети „Пейтриът“, за да прехванат ирански балистични ракети, изстреляни в отговор на базата Ал Удейд в Катар.
Неотдавнашното изчерпване на ракетите „Пейтриът“ и други боеприпаси е част от основата на „препоръчителен меморандум“ от Елбридж Колби, заместник-министър на отбраната по политиката, който очертава няколко варианта за запазване на оръжията и е изпратен до офиса на Файнбърг.
По-ранни съобщения сочат, че Колби, който е критикуван от демократите за това, че е дал приоритет на пренасочването на ресурси от конфликта в Украйна в подготовка за потенциална война с Китай, е спрял прехвърлянето, но двама от източниците твърдят, че офисът на заместник-министъра няма правомощия да направи такъв едностранен ход.
Решението по-скоро е взето от Файнбърг, бившия главен изпълнителен директор на Cerberus Capital Management, на когото Колби се отчита, съобщиха източниците. След това министърът на отбраната Пит Хегсет е подписал решението на Файнбърг.
Но внезапната пауза дойде в критичен момент за Украйна, тъй като миналата седмица Русия започна най-голямата си въздушна офанзива досега, а Украйна има ограничени възможности да се сдобие както с прецизни, така и с по-основни оръжия, за да отблъсне все по-интензивните руски атаки.
Украйна също така до голяма степен не е в състояние да купува директно оръжия от контрагенти в отбраната за свои цели, тъй като се очаква изпълнението на нова поръчка да отнеме години и тя ще бъде завършена едва след като Пентагонът изпълни собствените си поръчки, тъй като Министерството на отбраната е клиент с по-висок приоритет.
Решението на Тръмп да промени курса си и да позволи изпращането на някои отбранителни боеприпаси в Украйна изглежда дойде на фона на нарастващото разочарование от руския президент Владимир Путин, когото той критикува в понеделник, че не е помогнал за прекратяване на войната.
Говорители на Белия дом и Пентагона потвърдиха, че някои трансфери ще бъдат възобновени по указание на Тръмп, но не уточниха дали оръжията, изпращани в Украйна, ще включват боеприпаси в критично ниски нива.
Докато Тръмп публично се оплака от финансовата помощ за Украйна, Файнбърг беше информиран, че по-големият проблем е във възможността САЩ да произвеждат оръжия, за да попълнят бързо изчерпаните запаси, казват двама от източниците.
САЩ прехвърлят оръжия на Украйна, използвайки два основни канала: чрез намаляване на запасите на Министерството на отбраната и чрез Инициативата за помощ за сигурност на Украйна (USAI), където Министерството на отбраната плаща на изпълнители да произвеждат оръжия, които да отидат в Украйна.
И двата механизма за трансфер е трябвало да бъдат засегнати от замразяването, казват източниците, тъй като Пентагонът дава приоритет на попълването на запасите си, използвайки същите отбранителни изпълнители, на които се разчита за изграждането на оръжия за Украйна чрез програмата USAI.
За последната доставка на оръжия за Украйна САЩ бяха предвидили десетки ракети Пейтриът“, наред с други боеприпаси, включително ракети въздух-въздух Sparrow, ракети Hellfire, ракетна артилерия GMLRS и противотанкови оръдия.
Основното безпокойство изглежда се върти около ракетите „Пейтриът“, от които САЩ произвеждат 600 годишно, но само Иран разполага с над 1000 балистични ракети, които теоретично би могъл да използва срещу американски бази в региона, ако прекратяването на огъня с Израел бъде нарушено.
САЩ също така са прехвърлили около 2000 ракети „Стингър“ на Украйна, което според официални лица е еквивалентно на две години и половина производство, и все по-често се използва от американските военни за собствени отбранителни цели срещу враждебни дронове, казват източниците.