Преобуването на политици във въздуха вече започна навсякъде в ЕС и у нас
Доналд Тръмп и неговият кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс спечелиха изборите за поредния държавен глава на САЩ. Тръмп победи, като влезе два пъти в една и съща река, шегуват се добронамерени американци в мрежите. Имат предвид древния философ Хераклит, казал: „Всичко се променя и... ти не можеш да стъпиш два пъти в един и същ поток“.
Всъщност мъдрецът е прав и с днешна дата - нито спечелилият е същият от първия си мандат, нито Щатите са същите. Победата му е извънредно убедителна, дори конкурентката му Харис я призна безусловно, но той ще е станал президент, едва когато встъпи в длъжност на идния 20 януари. Така че дали е на върха или пак е буквално на прицел, не е твърде ясно.
Демократите сега са в покруса от ужасната загуба, но несъмнено вече се оглеждат дали имат поне дребни шансове да не го допуснат да чака срока весел. Сигурно е едно - нито месец няма да го оставят да работи на спокойствие. Какво ще му скроят чрез Байдън не е ясно, но че са изпълнени с намерения силно да затръшнат вратата на Белия дом зад гърба си, не бива да се съмняваме.
Американските избиратели се волеизявиха, балонът „Камала“ се спука шумно. Състоя се политически разгром на демократите, скъсали със здравия разум, втвърдили се до бетон в неотроцкистките си заблуди. Случва се закономерното. Преобуването на политици във въздуха вече започна навсякъде.
В Европа явният тръмпист Орбан пак е важна фигура. Лидери в страни, които поддържат Украйна, например, губят авторитет и позиции у дома един след друг. Часове след победата на Доналд Тръмп в САЩ в Германия се разпадна управляващата коалиция, уволнен е финансовият министър, канцлерът Олаф Шолц пое по пътя към предсрочни избори. И другаде в ЕС зреят трусове.
И в САЩ. Foreign Affairs: „Властта е в криза на легитимността, американците не се доверяват на демократическите институти. Под заплаха е и лидерството на Вашингтон в света. Изборите не разрешават кризата. Скоро тя може да доведе до още по-спорна и агресивна политика. САЩ влязоха в епоха на войнстващ популизъм, а нивото на политическото насилие се задълбочава.“
Очевидно е назрял и май е презрял моментът за радикални реформи в самите САЩ, а не да го прикриват зад досадилото дуднене на Вашингтон към други те да се реформират неспирно. Преформатирането на загниваща и все още свърхсилна в редица отношения държава като Щатите е невъзможно дори средносрочно. Ясно е, че малко от своите обилни предизборни обещания може да изпълни Тръмп, но затова пък няколко много важни за страната, оттам и за света.
Някои следват от отговорите на въпроса, защо той и партията му спечелиха толкова категорична победа, как изхвърлиха от всички важни позиции оялите се с власт и пари демократи. Защото републиканците реално имат всички ключови мнозинства към президентския пост!
В Сената, където са различните комитети и там се утвърждават важните чиновници. В Камарата на представителите в Конгреса, а там е кесията на държавата, там се одобряват и раздават парите. Притежават и мнозинството във Върховния съд. На това отгоре имат и 2-3 губернатори повече.
Дадоха им почти всичката власт американските избиратели. С тревожната мисъл, че вместо отново велика Америка може пак да довтаса Великата икономическа депресия. Милионите американци въобще не са омагьосани от някакъв „МАGА (Make America Great Again) култ“. Както винаги, те мислят и действат не само, но преди всичко според пълнотата на хладилниците си.
Беше естествено Тръмп в първото си изявление следизборно пред привърженици да се изкаже гордо: „Написахме история тази вечер. Това е началото на Златен век за Америка“. Предвид обичайния му стил, прозвуча умерено. Особено с добавката: „Имаме страна, която много се нуждае от помощ... е денят, в който американският народ си възвърна контрола над страната си“, обещавайки „да поправи всичко“.
CNN съобщи, че според първоначалните резултати от националния екзитпол само около една трета от жителите на САЩ считат, че икономиката се намира в добро състояние. На 45% американци през последните четири години финансовото положение се е влошило. За 3 от 10 ситуацията не се е изменила.
В сегашната оценка в Северна Каролина за състоянието в САЩ само 6% са ентусиазирани, 21% са доволни, 43% са недоволни, а 27% са гневни.
Ето защо мнозинството предпочита грамотния и опитен в икономиката бизнесмен пред напълно безхаберната по тази и почти всички други управленски теми неолибералка. Но не само, разбира се. В предизборния спор между кандидатите свободата на словото се стопи до свобода на замерване с устопсувни и матерни мръснословия, както писа някога проф. Александър Балан.
Която „свобода“ кореспондира с увеличаването размера на финансово-икономическана криза. The Telegraph: „Една от главните причини за победата на Тръмп стана растящата тревога на американците по повод състоянието на икономиката.“
Този път републиканците стоят твърдо зад Тръмп, а той поне засега изглежда друг, различен, като системен политик - не клати лодката, търси стабилност, опитва се да събира, а не да разделя. Изглежда твърдо се е договорил с т. нар. дълбока държава. Очевидно вече и Холивуд вече не е баш оня Холивуд.
Изглежда се преформатира електоратът на партиите, случвало се е и друг път. Сега 70% от богатите са към Демократическата партия, а 30% - към Републиканската, а до неотдавна е било обратното. Появява се ново поколение американски политици - Мъск, Карлсън, Ванс, а с тях и промени в политиката предвид разбирането, че досегашната е провална.
Ще успеят, ако оцелеят в предстоящите битки. Принос има и военният сблъсък в Украйна, той ги убеди, че промяна в подходите към Русия, а значи към Китай и БРИКС, се налага със сила. Трудно, сложно, защото активност извън страната ще означава пасивност вътре и обратното. Кое по-напред?
МАGА би означавало изглеждащо невероятно обръщане на хода на световните исторически процеси или поприкрит преход от поведение на нагла хегемония към просто оцеляване. Ще се види доколко Израел и еврейското лоби в САЩ реално имат власт над Тръмп и републиканците, които трябва да решават преди всичко задачи и проблеми на САЩ.
А ще се искат усилия и за връщане на „свещения образ на евреите, като някаква едва ли не религиозна ценност“ поне за Запада, поне в САЩ, поне в политическото и медийното пространство. Наред с усилени опити за избелване на силно отблъскващия за света образ на американската демокрация.
Неизбежно Тръмп ще пробва с мощен натиск във всички посоки за защита на долара. И новата администрация ще продължи антируската, антикитайска и антиевропейска политика. Ще се върви към възможно най-бавно спиране на войната в Украйна, за да не изглежда голяма победата на Русия, а загубите да се отнесат към Европа.
В разходите за въоръжение, поддържането на ВПК и армията и воденето на войни зад граница най-добре се вижда, че политиката е концентрирана икономика. Тръмп държи да го възприемат като непредсказуем. Заявява, че ще разединява Китай, Русия, Иран и Северна Корея, ще предотвратява Трета световна. Несъмнено ще аутсорсва военните конфликти на други страни.
Би била добра проба за него, ако скоро успее да привлече към Запада или - още повече! - да отвлече от БРИКС поне няколко страни. Ще опита поне!
Републиканците имат добри карти в ръцете за постигане на полезни за страната си резултати с новата администрация. Защото демократите са силно разкрачени от тръмпофобията като форма на класова борба на свърхбогатия си елит и агресивните маргинални елементи. Всичките по неотроцкистки разрушителен модел мразещи днешна Америка.
Успехът би бил полезен за целия свят.