Очаква се разследването на потенциалните мита върху медта да бъде приключено по-скоро, тъй като президентът Тръмп редовно заявява, че планира да наложи митата, съобщава Bloomberg.
Планираните налози са част от по-широкообхватни усилия за стимулиране на вътрешното производство на критични минерали, следвайки въведените миналата седмица извънредни мерки за ускоряване на разработването на нови проекти в областта на металите и минното дело.
Според запознати с въпроса американските мита върху вноса на мед може да бъдат въведени до няколко седмици, месеци по-рано от крайния срок за вземане на решение. Търгуваната в Ню Йорк мед достигна рекордни стойности.
През февруари президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди на Министерството на търговията да започне разследване на потенциалните мита върху медта и да представи доклад в рамките на 270 дни, въпреки че сега се очаква решението да бъде взето по-рано, заявиха хората, които помолиха да не бъдат идентифицирани, тъй като дискусиите са поверителни.
Администрацията действа експедитивно по отношение на прегледа и приключването му може да бъде възможно много преди крайния срок от 270 дни, заяви служител, запознат с процеса, пожелал анонимност.
Тръмп заплаши, че ще наложи мито в размер на 25% върху целия внос на мед - ход, който може да разклати световния пазар на един от най-разпространените метали в света, който се използва в тръби и електрически кабели.
Въвеждането на мита върху медта с такава бързина би било в рязък контраст с разследванията, които предшестваха митата върху стоманата и алуминия, наложени от Тръмп по време на първата му администрация. За тяхното приключване бяха необходими около 10 месеца.
Медта на нюйоркската борса Comex поскъпна с 3,1 % до рекордните 5,3740 долара за паунд, след което намали ръста си и се търгуваше за 5,2815 долара. Цената на бенчмарка на Лондонската метална борса се понижи с 2,2 % до 9,893 USD за тон, увеличавайки разликата между двата договора до повече от 1 700 USD за тон.
Голямата разлика в цените между Лондон и Ню Йорк предизвика световна вълна от търговци и дилъри, които се стремяха да доставят червения метал в Америка, за да получат изгодна премия. Този ход доведе до недостиг на мед в останалата част на света, особено в Китай, който е най-големият потребител.
Спадът на цените на медта в Лондон отразява по-малките очаквания за дефицит, като се има предвид, че търговците може да не разполагат с достатъчно време да изпратят повече метал за САЩ преди въвеждането на митата, каза Ли Яояо, анализатор в Xinfu Futures Co.