Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, насочена към насърчаване на дълбоководния добив на полезни изкопаеми, с което направи последния си опит да увеличи достъпа на САЩ до никел, мед и други важни минерали, използвани широко в икономиката, съобщава Reuters.
Заповедта, която Тръмп подписа на четири очи, има за цел да даде тласък на добива на полезни изкопаеми както в американски, така и в международни води, като част от стремежа да се неутрализира мащабният контрол на Китай върху индустрията с критични минерали.
Смята се, че части от Тихия океан и други места съдържат големи количества скали с форма на картофи, известни като полиметални конкреции, пълни с градивните елементи за електромобили и електроника.
Според служител на администрацията повече от 1 милиард метрични тона от тези конкреции се намират във водите на САЩ и са пълни с манган, никел, мед и други критични минерали.
Добивът им би могъл да увеличи БВП на САЩ с 300 млрд. долара за 10 години и да създаде 100 000 работни места, допълва служителят.
"Съединените щати имат основен интерес от гледна точка на националната сигурност и икономиката да запазят лидерството си в областта на дълбоководната наука и технологии и минералните ресурси на морското дъно", се казва в заповедта на Тръмп.
Със заповедта се нарежда на администрацията да ускори издаването на разрешителни за добив по Закона за твърдите минерални ресурси на дълбокото морско дъно от 1980 г. и да установи процедура за издаване на разрешителни по външния континентален шелф на САЩ.