Едно от най-силните земетресения, ударили Неапол от десетилетия, разтърси италианския град и околния регион „като бомба“, карайки хора да бягат по улиците.
Местните жители съобщиха, че са чули „рев“ и са усетили „силен трус“, когато земетресението с магнитуд 4,6 удари града около 9:15 ч. сутринта.
Епицентърът на земетресението е бил точно до брега на силно активните Флегрейски полета - вулканична калдера западно от града, на дълбочина 1,5 мили.
Много хора, живеещи наблизо в крайбрежния град Баньоли, казаха, че „е изглеждало сякаш е избухнала бомба“, когато земетресението е ударило. То е било със същия магнитуд като земетресение, регистрирано в региона на 13 март - най-силното, ударило региона от 40 години насам.
„Разтърсихме се много... Все още треперя“, каза пред La Repubblica жена, живееща в квартал Вомеро на града.
Друг местен жител, който живее в западното предградие Фуоригрота, описа преживяването като „ужасяващо“.
Железопътният трафик е временно спрян в града, в който живеят над 900 000 души.
Треморите са част от сеизмичен рояк, като наблюдатели са регистрирали дузина от малко преди 9 часа тази сутрин. Обсерваторията "Везувий" също така е регистрирала серия от малки земетресения през нощта, всяко с магнитуд не по-голям от 1.
Земетръсът, със същата магнитуда като този, случил се през март и май 2024 г., е най-силният, откакто регионът започна научно да регистрира земетресения преди около 40 години. Най-силното земетресение, ударило южния италиански град - трус с магнитуд 6,9 по скалата на Рихтер през ноември 1980 г. - отне 2734 живота.
Опустошителното земетресение също така рани над 8800 души и опустоши над 300 общини.
Флегрейските полета са мрежа от древни вулкани, покриващи голяма част от района на Неапол на запад. Те са сеизмично и вулканично активни.
Сеизмолозите казват, че последните земетресения в района на Флегрейските полета са част от „брадисеизмична криза“ - при която земята бавно се издига и спуска и продължава от 2005 г. Това се случва, когато магма и газ се натрупват под земята, изтласквайки повърхността нагоре или я оставяйки да потъне обратно.
Експертите казват, че увеличаването на земетресенията обикновено предшества вулканични изригвания, тъй като подземното налягане се натрупва.
Малките земетресения могат да отслабят скалата над магмената камера на вулкана, което улеснява проникването на магмата.