Учителят в бурите на промените

Учителят в бурите на промените

В САЩ образованието се превръща в стока и път за властване над обществото

Днес не учителят, не улицата възпитават децата, даже не семейството, а интернет

За свята професия се считаше учителската от антични времена наред с лекарската и свещеническата. Поради значението им за внасянето на високи дози човещина сред общностите на вида Homo sapiens. От няколко десетилетия насам святостта и при трите дейности постепенно се изличава, човещината се просмуква с все повече пазарни елементи.

Меркантилността вече се настанила в съответните заведения – църкви, болници, училища. И несъмнено е проникнала сред професионалистите в съответните заведения, забелязали са го консуматорите на предлаганите там услуги. Да, така се нарича днес продукцията им – услуги! Само допреди век е щяло да звучи кощунствено.

Времената са такива, разрушителни за религиите, държавите, обществата. За индивидите, разбира се, особено. Според могъщи сили в Сумрака на Запада станали са недопустимо много homo sapiens-ите, поне десетина пъти над допустимото според сумрачните. Значи трябва да бъдат подтикнати сами да се изтребят, тъкмо науката за човека напредна достатъчно за целта.

Отдавна е известно, че войните с печелят не от генералите, а от учителите и свещениците. С победата в края на XVIII в. във Франция на третото съсловие – новопоявилите се капиталисти – започва и терор над първото – духовенството. За два века възход на капитализма днес на Запад то е доведено до почти пълна безпомощност.

Не само по християнството се води унищожителен огън. Библията и Коранът, преди тях Ведите и Упанишадите, съдържат в себе си забранителни предписания. Проблемът на онези от Сумрака е в това, че такива никак не са им нужни, пречат им да властват над масите като ги лъжат, ограбват и протипоставят. Мракобесието и диктатурата са последните опори на днешния капитализъм.

И това не е просто дефект на съвременното общество – това е неговта най-важна съставляваща. Без нея съвременният пазар не би могъл да съществува. Целта на образованието вече е възпитаването на културен потребител. Четящият, разсъждаващият, пишещият, разумният човек трябва да бъде подменен от развличащ се, глуповат зяпач на визуални образи, подпъхвани му от цифровата система.

Затова в страни и общества на знанието се нанасят различни прицелени удари върху способността да се учи, върху процесите на обучението и овладяването на нови видове дейност. Това е изключително ефективен начин да се обезсили конкурентът, да се направи несъстоятелен за приспособяване към бързо променящия се свят. А според сумрачните всички са конкуренти!

Ударът е върху самата втора сигнална система, по основата на човешкия интелект. Каква история и география за такъв! Не са му нужни физика, химия, математика и биология, та те ще го учат да схваща закономерности, да проумява базовите закони на природата!

Вече ги имаме такива сред нас, всеки текст над 100 знака им е досаден, а с над 150 спират да четат. В разговор нито искат аргументи от събеседника, нито сами опитват да се аргументират. Изглежда тоталитаризмът и демокрацията имат еднаква алтернатива – деградацията.

Достигат едни системи своя еволюционен предел и закономерно се сриват, отстъпвайки място на други биологични или социални външно по-малко съвършени форми на живот. Няма вечен прогрес, но самоунищожение се среща. Западният свят деградира също така закономерно, както могъщата някога антична цивилизация.

Едуард Бернайс е роден във Виена, но става един от най-влиятелните хора в историята на САЩ. Забележителна, макар и противоречива личност. Именно той внушава, че да се меси в политиката на други страни е най-нормалното нещо за Америка. Баща му е богат евреин от Хамбург, а майка му – сестра на самия Зигмунд Фройд. Когото налага като видна фигура в науката.

През 1923 г. излиза книгата му „Кристализация на общественото мнение“ и става настолна и до днес на поколения манипулатори във всички области на живота. Той преименува думата „пропаганда“ във „връзки с общественото мнение“, въвежда израза „бананова република“.

Разпространява бурно пушенето на цигари сред жените с майсторската кампания за Lucky Strike, известна като „Факела на свободата“. Налага класическата оттогава американска закуска  бекон с яйца. От него се е учил самият пръв пропагандист на Хитлеровия райх Гьобелс.

Много е дълъг списъкът на негови знаменити клиенти  в бизнеса, особено в медицинския, фармацевтичния, козметичния. Сътрудничил е и на първия шеф на ЦРУ Дълес, на Рокфелер, на президентите Уилсън, Кулидж и Рузвелт.

„Тук го споменаваме, защото много от неговите разработки за манипулиране на хорското мнение са използвани и в образователните практики. Именно в САЩ образованието се превръща в стока и път за властване над обществото. Бернайс, взел на въоръжение психоаналитичните идеи на чичо си Зигмунд, пръв залага на ирационалните подсъзнателни желания на човека.

Пръв измисля формирането на емоционална връзка на  потребителя с продукта като му съчинява разказче, която техника по-късно нарича „отровения сандвич“.Според негови близки той е имал всички хора за „тъпи създания“, склонни към саморазрушение. И че единственият начин да бъдат спасени от самите себе си са елитите, ограничаващи техните действия. Това е харесал и Гьобелс.

На „тъпите създания“ трябва да им се поднасят и внушават готови отговори. А образованието е преди всичко умението да се поставят въпроси с цел подтикване към размисъл. Правилно поставеният въпрос често е половината от отговора. Затова следва не се задават на децата. И днес не учителят, не улицата възпитават децата, даже не семейството, а интернет.

Това е наложено у нас още в началото на т. нар. демокрация в образованието и науката. Защото всички важни фактори в МОН и издателствата на учебници по един или друг начин са осигурявани и подпомагани финансово и материално от САЩ или „обществени“ американски фондове, свързани с „независими“ американски университети.

Съответно и изпълняващи техните разпореждания за въвеждане на техните програми и методи. Беззащитни сме засега. Люти ветрове брулят учителското съсловие. Под и на 30 години са 6,1%, каза бившият министър на образованието Красимир Вълчев. Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" обяви, че са 6.5%.

Данни от Петя Георгиева, ИПИ, 22.08.2022 за данните за средния успех на матурите по БЕЛ: „От 950 училища на задължителния ДЗИ по български език и литература в близо една трета средният успех на учениците е под „Среден“ 3,00. В 27 училища средният успех на матурата е точно „Слаб“ 2,00 - това означава, че нито един ученик в тях не е издържал успешно зрелостния изпит.

И се произвеждат все по-голям процент деграданти. Ориентирани към най-широки рамки на личната им свобода. Т. е. всяка свинщина и извратенящина да се приема явление природно, а значи естествено и „негреховно“. Което заплашва обществото с разложение и бъдеща катастрофа.

Деградантите могат да бъдат умни, дори образовани и талантливи. Обединява ги обаче и нещо друго – по своите вкусови политически и идейни предпочитания или поради материални ползи те снижават енергетиката на народа. Затова ги произвежда през образователната система, станала полезна  главно за децата, произхождащи от материално добре осигурени семейства.