Обичаният филмов познавач ни напусна на 3 октомври 2023 година
Известният селекционер и програматор беше автор на „Труд news“
Той дълги години отразяваше фестивала в Кан
Изключителна личност - неговата страст към киното остави незаличима следа в сърцата на всички
Фондация „Имам идея“, посветена на популяризирането и развитието на кинокултурата в България, обяви учредяването на едногодишната стипендия „Владимир Трифонов“. Инициативата е в памет на дългогодишния и уважаван селекционер на фестивала „Киномания“, който ни напусна на 3 октомври 2023 г., само дни преди началото на 37-ото му издание.
Наградата „Златна палма“
Стипендията има за цел да съхрани духа, страстта и отдадеността на Владимир Трифонов към киното, като вдъхнови и подпомогне новото поколение млади кинотворци и ентусиасти. Фондация „Имам идея“ организира фестивала Киномания в партньорство с Националния дворец на културата (НДК) от същата година. Инициативата за подкрепа на младите таланти е естествено продължение на дългосрочния ангажимент на фондацията към развитието на киноизкуството у нас.
Фестивалният дворец в Кан
Стипендията „Владимир Трифонов“ ще предостави значителна финансова подкрепа за период от 12 месеца на студент с изявен интерес и ангажираност към киното – независимо дали като творческа практика, в областта на историята или специализирана критика. Целта на подпомагането е да даде възможност на стипендианта да развива свои проекти, свързани с киното, да участва в обучения, фестивали и други форми на професионално израстване в областта на седмото изкуство.
От фондацията споделят: „Владимир Трифонов беше изключителна личност и неговата страст към киното остави незаличима следа в сърцата на всички, които познаваха работата му и Киномания. Фестивалът е очаквано, обогатяващо и любимо събитие за мнозина вече почти четири десетилетия, неизменна част от културния ни хоризонт. Чрез тази стипендия ние не само отдаваме почит на изключителния принос на Владо, но и инвестираме в бъдещето на киното в България, като предоставяме шанс на млади таланти да развият своя потенциал и да продължат неговото дело. Кандидатите за стипендията трябва да са студенти в български университети, на възраст до 30 години, с доказан интерес и ангажираност към киното. Необходимите документи включват автобиография, мотивационно писмо в свободна форма и авторски текст до 500 думи на тема „Моята история с Киномания“.
Ключови дати за кандидатстване: Краен срок за подаване на документи: 1 септември 2025 г. Обявяване на финалиста: 13 октомври 2025 г.
Комисията за оценка ще ръководи избора си въз основа на мотивацията и личната ангажираност на кандидатите с киното, оригиналността на писмения текст, както и уменията за комуникация и представяне по време на личните срещи със селектираните студенти, които ще се състоят между 1 и 10 октомври 2025. В процеса ще бъдат спазвани принципите на равнопоставеност и недискриминация. Финалистът на стипендията ще има и уникалната възможност за активно участие в дейностите на Фондация „Имам идея“ и фестивала Киномания.
Незаменимият Владимир Трифонов беше и автор на „Труд news“. В продължение на години той отразяваше фестивала в Кан за вестника и остави своя отпечатък в историята на българската преса. Припомняме негов текст за 70-годишнината на най-престижното филмово събитие на Лазурния бряг от 2017 година: „Във вторник вечер по червения килим на фестивала в Кан дефилираха повече знаменитости, отколкото дори на наградите „Оскар“.
Фестивалът отбеляза със специална церемония своя 70-годишен юбилей. На червения килим позираха за снимки вкупом цели 12 носители на „Златна палма“ - от Клод Льолуш до Кристиан Мунджиу, от Роман Полански и Дейвид Линч до Михаел Ханеке.
Отделно за специална снимка минаха и именити кинаджии, които през годините са били председатели на журито на най-престижния кинофестивал - от Изабел Юпер и Катрин Деньов до сегашния Педро Алмодовар.
Куп носители на наградите за най-добър актьор или актриса на фестивала бяха сред специалните гости - Бенисио дел Торо, Кирстен Дънст, Мадс Микелсен, Кристоф Валц, Жюлиет Бинош.
Преди това по обед всички изброени плюс още легенди от ранга на Коста-Гаврас, Нани Морети, Джейн Кемпиън, Аньес Варда, Клаудия Кардинале, Лив Улман, Оливър Стоун, Настася Кински, Алехандро Иняриту, Алфонсо Куарон, Моника Белучи позираха за групов портрет на терасата на фестивала. Вечерната церемония беше изпълнена не просто с празнична, а със съвсем приятелска атмосфера. Тя се превърна в уникален шанс да се говори за емоцията кино, за историята на филмите и фестивала с творци от всички поколения. Водеща на празничната гала бе Изабел Юпер. „Тази вечер сме се събрали, за да празнуваме 70-годишния брак между Кан и киното. За Жан Кокто, който е бил председател на журито през 1953 г., фестивалът няма истински смисъл, докато не стане "място за среща на сърцата и умовете. Вероятно това е тайната на този така дълъг брак, тайната на една 70-годишна любовна история."
Със специални монтажни колажи бяха почетени всички 69 носители на Голямата награда (която се нарича „Златна палма“ от 1955 г.), най-паметните церемонии по награждаване, прословутите скандали на Кан („Голямото плюскане“ на Марко Ферери, изявлението на Ларс фон Трир, което го превърна в персона нон грата тук), дори и децата във филмите, селектирани в Кан. Директорът на фестивала Тиери Фремо заяви: „Ние, киноентусиастите - както тези, които създават филми, така и тези, които ги почитаме, отказваме да пораснем. Защото киното е и за умението да продължаваме да доставяме удоволствие на детето във всички нас.“
Накрая огромната сцена на „Гран Театр Люмиер“ във Фестивалния дворец - най-престижната кинозала в света с 2294 места, се оказа тясна за всички велики режисьори и артисти, които излязоха на нея, за да изпеят „Честит рожден ден!“