Неразплатени сметки към доставчици
Колко е реалният размер на дефицита в бюджета на начислена основа, който вероятно е доста по-висок от касовия дефицит? Това е въпросът на въпросите пред правителството и управляващото мнозинство преди да се състави план-сметката за бюджета през 2025 г., коментираха пред “Труд news” финансисти, които потърсихме за коментар защо министърът на финансите Теменужка Петкова е изискала спешно от министерства, ведомства, НОИ, НЗОК, и общини предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа.
От събраните данни ще се види какви задължения са поети, но не са отчетени като разходи през 2024 г. - това включва просрочени плащания към доставчици, ангажименти за капиталови проекти и невъзстановен данъчен кредит, обясниха хода на министеството на финансите експерти. По думите им анализът ще покаже дали има скрити дефицити, които ще натоварят бюджета за 2025 г. и ще изискват спешни мерки като преструктуриране на разходи или допълнително финансиране. Също така, ще стане ясно дали има риск от забавени плащания, което може да доведе до съдебни искове срещу държавата.
От екипа на Теменужка Петкова са дали и точни задания към първостепенните разпоредители на бюджетни средства - колко е общият размер на невъзстановения данъчен кредит към 31.12.2023 г., 31.03.2024 г. и 31.12.2024 г. от Националната агенция за приходите. Министерства, общини и другите ведомства трябва да опишат начислените си задължения към доставчици в страната и чужбина за капиталови и за текущи разходи, просрочени задължения, лихви, както и неразплатени разходи.
Дупка от 18 млрд. лева
Министерството на финансите отчита на касова основа 3% дефицит, но на начислена основа колко е - ще стане ясно едва в края на март, заяви Деница Сачева, председател на социалната комисия в парламента по повод на споровете между управляващи и опозиция колко е реалният дефицит в държавната хазна.
“Асен Василев много умело жонглира с тези термини и когато му е изгодно, цитира на касова основа, когато не му е изгодно - цитира обратното”, каза Сачева. И допълни, че “тази “дупка” от 18 млрд. лева се образува и от това. Когато информацията от министерството на финансите излезе, ще видите, че дефицитът е много, много по-висок и той се дължи на проинфлационните политики на Асен Василев, посочи Сачева.