Фон дер Лайен се озова в центъра на нов скандал

Автор: Труд news
Елизабета Белони

Елизабета Белони - дипломатическата съветничка на шефката на ЕК, я напусна

Вотът на недоверие срещу европейската премиерка - сблъсък в собственото є мнозинство

Дамата имала сериозни сблъсъци с началника на кабинета на Урсула - Бьорн Зиберт

Докато еврочиновниците в Брюксел тръпнат в очакване на резултатите на вота на недоверие в четвъртък в Европарламента срещу Урсула фон дер Лайен, тя се озова в центъра на друг скандал, който разтърси високите етажи на европейската власт в белгийската столица.

Само след шест месеца работа в екипа ѝ, шефката на ЕК бе напусната най-безцеремонно от дипломатическата си съветничка Елизабета Белони, препоръчана ѝ лично от премиерката на Италия и нейна приятелка Джорджа Мелони. Преди да заеме отговорния пост в Брюксел, от 12 май 2021 г. до 15 януари 2025 г., посланик Белони бе генерален директор на Департамента към правителството в Рим, натоварен да координира и наблюдава дейността на италианските специални служби. Тя е първата жена, заемала тази важна длъжност.

За медиите в Рим и Милано в основата на изоставянето от Елизабета Белони на кораба на Фон дер Лайен били нейните дълбоки разногласия с всевластния началник на кабинета на европейската шефка, неин сънародник и съпартиец - Бьорн Зайберт. Чашата на търпението на италианската дипломатка преляла след сериозен сблъсък между двамата по време на подготовката на делегацията на ЕС за годишната среща на Г-7 през юни в Канада. Тогава италианката била буквално игнорирана от 44-годишния германец, който най-нахално бил иззел функциите ѝ, вероятно със съгласието на пряката си началничка, след което Белони решила да напусне без да се церемони престижния и добре осребрен пост.

Бьорн Зайберт

За акредитираните към европейските институции журналисти, осланяйки се на партийните си шефове в Берлин, Зайберт имал безмерно влияние върху Европейския парламент и управлявал ЕК - институция с 32 000 служители, наблюдавайки всичко, свързано с тях - от публикациите им в социалните медии до назначенията на средно ниво. Според висши европейски политици и чиновници, той бил изключително влиятелен, истински работохолик, проницателен стратег, безмилостно “ефективен оператор”, който изпълнява обещанията си и т.н. Но, както писа изданието “Политико”, “с навлизането във втория си петгодишен мандат като ръководител на кабинета на Фон дер Лайен, Зайберт - понякога наричан “неофициалния съпредседател” на ЕК - е изправен пред нарастваща критика от онези, които смятат, че властта му е станала твърде голяма”. И всявал повсеместен страх с патологичните му мераци да одобрява всичко.

Що се отнася до вота на недоверие в четвъртък срещу Урсула фон дер Лайен, за наблюдателите в западноевропейските столици той трябваше да бъде повод за политически процес срещу европейската премиерка от нейните крайнодесни опоненти-националисти заради случая “Пфайзергейт”. Но предшестващият го в понеделник дебат на практика се превърна във вътрешен сблъсък за разчистване на сметки между групите от коалицията, която подкрепя шефката на ЕК, начело с все по-открито флиртуващата с крайната десница Европейска народна партия. Положителният вот на Европейския парламент на поисканото недоверие от румънския избраник Георге Пеперя би свалил целия колегиум от комисари, които днес заседаваха в Страсбург с шефката си, за да ѝ засвидетелстват подкрепа и единство.

Но според репортерските сметки провалът на предложението е почти гарантиран, защото необходимият праг от две трети от гласовете е определено далеч, тъй като само “патриотите”, “суверенистите” и някои консерватори възнамерявали да гласуват “за” вота. В групата на левицата единствено евродепутатите от италианското движение “Пет звезди” вече обявиха, че ще гласуват “недоверие”. Докато социалдемократите смятат да се въздържат с цел Урсула да не падне, изпращайки є в същото време послание, че не одобряват нейната работата в момента.

Още от (Европа)

Най-четени