Франция и Германия ускоряват разработването на танка MGCS след години на блокаж

снимка: X.com / Rheinmetall
"За мен беше удоволствие да приветствам германския федерален министър на отбраната Борис Писториус заедно с френския му колега Себастиан Льокорню на площадката в Унтерлюс", заяви Армин Папергер, главен изпълнителен директор на Rheinmetall AG

Целта на MGCS е да се създаде мрежова система за сухопътен бой

Френско-германският проект MGCS (Main Ground Combat System), насочен към разработването на нов основен боен танк, навлиза в ускорена фаза след години на застой и разногласия между партньорите.

Съобщението беше направено в четвъртък от главния изпълнителен директор на германската компания Rheinmetall Армин Папергер по време на посещение във фабриката в Унтерлюс, на което присъстваха и министрите на отбраната на Германия и Франция, предава Reuters .

"Това е желание както на политиците, така и на индустрията", каза Папергер, подчертавайки, че проектът в момента се възползва от ясна политическа воля и от двете страни.

Армин Папергер се обърна към представителите на медиите с думите: "Искаме заедно да ускорим Main Ground Combat System - това искат политиците, но и индустрията. Имам впечатлението, че френският министър на отбраната се интересуваше много от това, което му показахме тук – особено по отношение на новите технологии, свързаността и безпилотните превозни средства".

По отношение на европейските доставки на оръжие той подчерта: "Вярвам, че националистическото мислене е остаряло – трябва да мислим европейски. Ние в Rheinmetall вече работим по европейски начин. Инвестираме милиарди – в Германия, в Италия, в България, в Румъния – инвестираме в почти всички европейски страни", заяви главният изпълнителен директор на Rheinmetall.

Инициативата за френско-германският проект MGCS (Main Ground Combat System) беше стартирана през 2017 г. от правителствата на Берлин и Париж с цел създаване на общ заместител на танковете Leopard 2 (Германия) и Leclerc (Франция). MGCS обаче беше отлаган от многократни забавяния, причинени от разногласия относно индустриалните отговорности и техническия принос на двете държави.

Възобновяването на работата с по-бързи темпове идва в европейски контекст, белязан от нарастващи опасения за сигурността, на фона на руската инвазия в Украйна и несигурностите, свързани с ангажимента на Съединените щати към НАТО.

Според Папергер, концепция за производство ще бъде разработена през следващите месеци съвместно с партньорите Thales и френско-германската група KNDS. "След това ще преминем към фаза на прототип и след този етап се надяваме сравнително бързо да навлезем в производствена фаза", каза главният изпълнителен директор на Rheinmetall.

Най-четени