В продължение на две десетилетия Рамзан Кадиров е железният юмрук на Кремъл в Чечения. В замяна на това, че е помогнал за бруталното потушаване на движението за независимост, му е било позволено да управлява региона си като лична крепост, смазвайки съперниците и инакомислещите, както и сепаратистите, пише The New York Times.
Но 48-годишният Кадиров изглежда е сериозно болен, което изправя президента Владимир В. Путин пред ново предизвикателство в тази част на южна Русия, където през 90-те и 2000-те години войните отнеха живота на десетки хиляди хора. Когато силният мъж напусне сцената, кой ще може да поддържа бруталния контрол, който той наложи над тази част на Кавказ?
Планът за наследяване на Кадиров може да се опре на 17-годишния му син, който се ожени и получи поздравления от Путин през уикенда. Но това би изисквало да се заобиколи руският закон, според който регионалните лидери трябва да са поне на 30 години.
Има и други претенденти, включително човек, който е ръководил усилията за събиране и жестоко третиране на гейове, и друг, който е заминал да се бие за Русия в Украйна.
През годините Кадиров се превърна в уникална фигура в автокрацията на Путин, ползвайки се с много по-голяма свобода на действие и по-богати субсидии от другите регионални лидери.
Чечения е единственият регион, който е освободен от руската военна повинност за около 300 000 души след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Според правозащитници и местни жители, разговаряли с „Ню Йорк Таймс“, обаче властите са изпратили някои чеченци на война за наказание. И въпреки че Кадиров ангажира някои сили в началото на войната, скоро стана ясно, че те не водят много битки, като си спечелиха прозвището „войниците от ТикТок“.
„Кадиров е един от козовете на Кремъл, още един център на властта, освен армията, разузнаването или вътрешното министерство“, казва в интервю Олег Орлов, съпредседател на групата за човешки права „Мемориал“, носител на Нобелова награда за мир, който документира нарушенията на правата в Чечения от 90-те години на миналия век. Той добави, че въпреки предполагаемите му прегрешения „Кремъл е доволен от Кадиров такъв, какъвто е“.
Не е ясно от какво точно страда Кадиров, а руските власти не са коментирали спекулациите и слуховете, които са основна част от разговорите в Чечения и извън нея. Но от 2023 г. насам слабостта му става все по-очевидна във видеоклипове, показвани по руските новинарски медии.
През май неговата канцелария публикува мрачен видеоклип, на който Кадиров, с черна качулка на главата, върви на забавен ход, със съобщение, изразяващо отвращение от клюките за здравето му - но не и опровергаващо ги.
Някога запален потребител на социалните медии, който почти всеки ден ръководеше публични срещи, Кадиров изчезна от полезрението за дълги периоди от време. През юни той се появи в новините на местната телевизия по-малко от 10 пъти, докато през същия период на миналата година беше показван почти всеки ден.
"Хората в Чечня следят здравословните му кризи: В тези моменти е трудно да не се забележи колко е болен”, казва пред “Таймс" Тумсо Абдурахманов, критик на г-н Кадиров в изгнание, който оцеля след опит за убийство в Швеция. „Виждаме го на публични събития, колко му е трудно да говори - никой не се съмнява в болестта му.“
През последните години синовете и дъщерите на Кадиров бяха издигнати на високи постове в местната власт - от полицията до културата. Тази пролет третият му син, 17-годишният Адам Кадиров, беше назначен за секретар на Съвета за сигурност на Чечения и за представител на Кадиров в регионалното министерство на вътрешните работи. Тийнейджърът получи и два медала в рамките на 10 дни, включително един за активна военна служба.
Свободата на словото в Чечения е изкоренена преди години и не се допускат публични критики срещу Кадиров и семейството му. Но чеченците, живеещи в изгнание, казват, че приятелите и роднините им у дома са ужасени от гледката на тийнейджър, който е завършил гимназия миналата година, да председателства заседание на служители по сигурността, достатъчно стари, за да бъдат негови дядовци.
Не е ясно дали младият Кадиров действително ще наследи властта на баща си и кога. Анализаторите посочват като претенденти двама други местни политици, които през последните години придобиха обществена популярност, въпреки че те не са коментирали публично собствените си амбиции.
Магомед Даудов, дългогодишен съюзник на Кадиров, който придоби световна известност през 2017 г., тъй като според съобщенията е ръководил чистката срещу гейовете в региона, сега често председателства важни събития в отсъствието на Кадиров, като чете обръщения от болния лидер.
Друга перспектива със силни връзки с Кремъл е Апти Алаудинов, 51-годишен бивш високопоставен чеченски служител по сигурността, който оцеля след уволнение през 2021 г., като се записа да се бие в Украйна, където стана един от основните фронтови говорители за руската телевизия. Неговите военни пълномощия са изключително ценни сред руската политическа класа в момента.
Бащата на Рамзан Кадиров, Ахмад Кадиров, е религиозен лидер, подкрепящ бунтовниците в чеченската борба срещу Русия през 90-те години на миналия век. По-възрастният Кадиров премина на друга страна през 2000 г. - смята се, че е направил политически залог, че Чечения ще бъде по-добре с Русия, отколкото самостоятелно - и Путин го постави начело на региона.
След като баща му е убит през 2004 г., Рамзан Кадиров укрепва властта си.