Имаме консултанти, с които сме обсъдили възможността част от глобата да бъде намалена и върната на трите дружества, каза пред БНТ изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов. Дори имаме възможност да обърнем решението в Европейския съд и най-вероятно ще се обърнем към него да разгледа делото по същество, добави той.
ЕК наложи глоба на „Български енергиен холдинг“, неговото дъщерно дружество за доставка на газ „Булгаргаз“ и неговото дъщерно дружество за газова инфраструктура „Булгартрансгаз“ в размер на 77 068 000 евро за блокиране на достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България в нарушение на антитръстовите правила на ЕС.
Има утвърдено нарушение от страна на комисията, което българската страна не приема, отбеляза шефът на БЕХ. То се касае за предполагаемо нарушение за ограничаване на достъпа до газопреносната мрежа - от "Булгартрансгаз" до достъпа на газохранилището в Чирен, както и ограничение до транзитния газопровод в Рмъния, добави той.
"Българската страна не може да бъде обвинявана за това, че не осигурява достъп към ресурс, към актив, който е в чужда страна. По отношение на първите две обвинения нашето твърдение е, че този достъп е осигуряван винаги съгласно правилата, които са били приложими към съответния момент. Може нашите правила да не са били изцяло в съответствие с европейските норми, но винаги сме работили съгласно наличните правила", каза Иванов.
Той отбеляза, че не са ощетени потребителите.
Не съм казал, че е изцяло в тяхна полза, но това, което е в тяхна полза, е, че нашият сектор е изцяло регулиран както по отношение на тарифите на преносния оператор, така и по отношение на цените на природния газ, обясни изпълнителният директор на БЕХ.
Говорим за нарушение от 2010 до 2015 г., във въпросния период, цените, които "Булгаргаз" е продавал синьо гориво са били в известни периоди и по-ниски от себестойността на която закупува ресурса, коментира Иванов.
В самото решение никъде не се отбелязва, че има претърпени вреди от българските потребители във връзка с утвърденото от ЕК нарушение, каза още той.
Въпреки решението на ЕК смятаме, че общите ни проекти, включително и за газовия хъб "Балкан", ще бъдат изпълнени и завършени успешно. Така те ще помогнат за повишаване на конкуренцията на газовия и на енергийния пазар в България, отбеляза шефът на БЕХ.