Спорът между републиканския президент Доналд Тръмп и милиардерът Илон Мъск прие нов конфронтационен обрат в събота, след като филантропът обяви създаването на нова политическа партия, твърдейки, че „големият и красив“ данъчен закон на Тръмп ще доведе Америка до фалит.
„Що се отнася до фалит на страната ни чрез разхищение и корупция, ние живеем в еднопартийна система, а не в демокрация“, заяви бившият „първи приятел“ на Тръмп в социалната си платформа X. „Днес Партията на Америка е основана, за да ви върне свободата ви“, каза той на феновете си, ден след като ги попита дали трябва да се създаде нова американска политическа партия. Отговорите бяха изключително благоприятни за него.
Мъск, най-големият индивидуален дарител на президентската кампания на Тръмп през 2024 г. и доскоро близък съветник на президента, който ръководеше усилията на администрацията му за намаляване на правителствените разхищения, критикува „големия и красив“ данъчен закон на Тръмп, заявявайки, че той ще добави трилиони долари към федералния дефицит.
Критиката на Мъск към законопроекта беше катализаторът за голям спор между двамата мъже миналия месец. Този спор изглежда беше утихнал, след като Мъск се извини и изтри някои от най-провокативните си публикации за Тръмп в социалните мрежи. Но гневът му отново се разпали през последните дни, докато наближаваше времето за приемането на законопроекта. Тръмп го подписа в петък след гласуване в последния момент от Конгреса.
Но какви са шансовете за трета партия?
Не е ясно до каква степен Мъск е предприел стъпки за законно учредяване на партията, която ще трябва да бъде регистрирана във Федералната избирателна комисия (FEC). Най-скорошните документи, подадени до FEC, не показват, че това се е случило, пише CNN.
Най-богатият човек в света е посочил, че иска фискално консервативна партия, която контролира разходите, но е предложил малко подробности за платформата на партията.
Двупартийната система в Съединените щати отдавна е критикувана както от демократите, така и от регистрираните републиканци, но усилията през последния век за сформиране на трета партия са постигнали малък успех. Милиардерът Рос Перо се кандидатира за президент като независим през 1992 г., спечелвайки близо една пета от гласовете на народа, но не успя да спечели нито един щат на изборите, след които Бил Клинтън стана президент.
Пред CNN експерти по финансиране на кампании и политически науки казват, че е финансово и правно трудно да се създаде нова партия, а избирателите и кандидатите се колебаят да се присъединят.
Мъск заяви в други публикации в социалните медии тази седмица, че неговата партия ще се превърне в активна политическа сила по време на междинните избори догодина и първоначално ще се съсредоточи върху подкрепата на кандидати в няколко състезания за Камарата на представителите и Сената.
На пръв поглед изглежда, че Американската партия на Мъск може да навреди на шансовете на републиканците на предстоящите междинни избори през 2026 г. Досега платформата на новата партия включва фискално отговорни мерки, което означава намаляване на разходите и балансиране на бюджета, което Мъск се опита да направи с DOGE. Освен това дългогодишната политическа позиция на Мъск относно свободата на словото и намаляването на регулациите също ще бъде част от платформата на Американската партия.
Това може да е проблем за Тръмп и Републиканската партия, която исторически е била партията на намаляване на дефицита и прекомерни държавни разходи. Предстои да видим дали "Американската партия" ще издигне свои кандидати през 2026 г. Ако това се случи, Камарата на представителите може да бъде мястото, където новата трета партия може да наклони везните в полза на демократите.
Републиканската партия в момента има малка преднина в долната камара, а партията на президента исторически е претърпявала значителни загуби в Камарата на представителите по време на междинни избори. В Сената Тръмп има повече място за маневриране, с преднина от три места и благоприятна електорална карта.
Третите партии са имали незначителен успех в американската политическа система.
Либертарианците, най-голямата трета партия в САЩ, нямат избрани представители в Конгреса или на щатски длъжности. Последният кандидат от трета партия, който постигна успех по време на гласуване, беше бившият боксьор Джеси Вентура, който спечели губернаторските избори в Минесота през 1998 г. с листата на Реформаторската партия. Но и той стана независим година след началото на мандата си.
В настоящия Конгрес само двама независими са членове на всяка камара. Това са независимите сенатори Бърни Сандърс от Върмонт и Ангъс Кинг от Мейн, и двамата членове на демократическата група. Какво рискува Мъск Тръмп, от своя страна, отправи заплахи срещу някогашния си силно известен съветник. Президентът заяви по-рано тази седмица, че правителството може да преразгледа огромните договори с компаниите на Мъск и определи Министерството на правителствената ефективност, ръководено преди това от милиардера, като чудовище, което може „да се върне, за да погълне Илон“.
Мъск, който стана най-богатият човек в света благодарение на автомобилната си компания Tesla и космическата си компания SpaceX, има значителни договори с държавата, а изявлението на Тръмп наподобява заплаха за намаляване на милиардите долари субсидии, които фирмите му получават от федералното правителство.
Първият знак за недоволство на инвеститорите от политическото съобщение на Мъск дойде часове по-късно. Инвестиционната фирма Azoria Partners ще забави листването на борсово търгуван фонд на Tesla, заяви главният изпълнителен директор на Azoria Джеймс Фишбек в публикация в X. Фишбек призовава борда на директорите на Tesla да изясни политическите амбиции на Мъск и заяви, че новата партия подкопава доверието, което акционерите имат, че той ще се съсредоточи повече върху компанията, след като напусна държавната служба през май.
От друга страна, републиканците изразиха загриженост, че враждебността между Мъск и Тръмп може да навреди на шансовете им да защитят мнозинството си на междинните избори през 2026 г.
На въпрос в X кое е единственото нещо, което го е накарало да премине от любов към Тръмп към атака срещу него, Мъск отговори: „Увеличаване на дефицита от вече безумните 2 трилиона долара при Байдън до 2,5 трилиона долара. Това ще доведе страната до банкрут.“
Нямаше незабавен коментар от Тръмп или Белия дом относно съобщението на Мъск, отбелязва Ройтерс.
Спорът с Тръмп, често описван като спор между най-богатия човек в света и най-могъщия човек в света, доведе до няколко резки спада в цената на акциите на Tesla. Акциите се повишиха след преизбирането на Тръмп през ноември и достигнаха връх от над 488 долара през декември, преди да загубят повече от половината си стойност през април и да затворят миналата седмица на 315,35 долара.
Въпреки дълбоките джобове на Мъск, разбиването на биполярната републиканска-демократическа система в САЩ ще бъде трудна задача, като се има предвид, че тя доминира американския политически живот повече от 160 години, докато рейтингите на одобрение на Тръмп в анкетите през втория му мандат като цяло остават над 40%, въпреки често противоречивата му политика, пише Ройтерс.