Ядрените триади на петте Велики сили

Автор: Труд
Ядрените триади на петте Велики сили

САЩ: 7000 бойни глави на различни носители

По данни на стокхолмския Международен институт за изследване на мира (SIPRI) САЩ разполагат с около седем хиляди ядрени бойни глави, вече монтирани на ракети и съхранявани в бункери. Идвайки на власт през 2009 г. с обещанието да освободи света от ядреното оръжие, Барак Обама стартира програма за неговата модернизация, която президентът на SIPRI Панс Кристенсен смята за „напълно противоречаща на задачата за намаляване на ролята на ядрения компонент в стратегията за американската сигурност“. Администрацията на Тръмп не закъсня да се възползва от това. Програмата предвижда обновяване на цялата триада въоръжения, наземното, транспортираното по въздух и под вода: подмяна на 14-те подводници клас „Охайо“, модернизиране на действащите бомбардировачи B-52 и B-2 и разработката на нов бомбардировач В-21 с използването на технологията стелт, а също и обновяване на системите Trident D-5 и Minuteman III. Също така се окомплектоват и космическите системи за оповестяване на тревога, новите командни и контролни пунктове. Главна гордост на този нов арсенал стана бомбата В61-12, която може да бъде заредена както с конвенционални, така и с ядрени бойни глави с променлива мощност и висока точност.

Русия: Върви усилена модернизация

Москва има 7290 бойни глави според данни от 2016 г.. Путин потвърди съществената роля на ядрения компонент в руската военна доктрина, диверсифицирайки възможността за неговото използване и насочвайки се към развитието на системи, които могат да се зареждат както с ядрени, така и с конвенционални бойни глави в зависимост от необходимостта. Русия се намира „на половината от пътя на мащабна модернизация, която ще постави нови задачи пред международната общност, осигуряващо контрол върху въоръженията“. В центъра на програмата са нови междуконтинентални ракети SS-27-2 или „Ярс“, които могат да носят до четири бойни глави „МИРВ“, т.е. способни поотделно да влизат в атмосферата и да нанасят удари по различни цели. Според САЩ тези системи нарушават споразумението по Договора за съкращаване на стратегическите настъпателни оръжия III, подписано от САЩ и Русия в Прага през 2010 г. Освен всичко друго то забранява монтирането на разделящи се бойни глави на вече съществуващи типове мобилни ракети. Само че руснаците могат да съкратят количеството на зарядите, теоретично съблюдавайки постигнатите споразумения. Други видове въоръжения са в етап на разработване: SS-30 „Сармат“, „Деца на сатаната“ по квалификацията на НАТО, с десет бойни заряда; ново поколение бойни подводници, които ще заменят сега действащите 11; модернизиране на бомбардировачите Ту-160 и Ту-95МС.

Китай: Разработват се свръхскоростни ракети

Пекин, разполагащ според данните от 2016 г., с 250 ядрени бойни глави, е настроен решително да увеличи потенциала си. Неговите световни амбиции, стремежът да достигне равнището на САЩ, поне по технологии, конкуренцията със съседните Индия и Русия, безпокойството, предизвикано от неконтролируемите севернокорейски „съюзници“, подтикват китайското ръководство към мащабни инвестиции в изследвания и развитие на свръхскоростни системи, т.е. на ракети, способни да пикират от Космоса със свръхзвукова скорост. Китай ще замени своите моноблокови ракети с ново поколение с няколко вида бойни заряди и двигател на твърдо гориво. Обемът на китайския бюджет, изразходван за тези нужди, не е известен, обаче мащабите на програмата се приемат като гигантски.

Франция и Великобритания: Нови бойни подводници

Нови бойни подводници трябва да влязат в експлоатация в периода между 2035 и 2048 г. През това време Париж модернизира своите междуконтинентални ракети М51 и ASMP със среден обсег на действие, транспортирани по въздух от изтребителите Rafale. Последните ще бъдат заменени към 2040 г., както и самолетоносачът „Шарл де Гол“. Французите продължават да ограничават до 300 (сегашното равнище) броя на ядрените бойни глави, намиращи се на тяхно разположение.

Преди година Лондон разполагаше с 215 ядрени бойни глави. Британското правителство огласи строителството на четири нови подводници за замяна на тези от класа „Венгард“, за да окаже съпротива на „увеличеното количество потенциални врагове и модернизацията на силите им“. Инвестициите представляват 46 млрд. евро. На подводниците ще бъдат разположени ракети Trident.

Заб. В анализа не са включени ядрените арсенали на страни като Индия, Пакистан, Израел, Иран, Северна Корея, тъй като те не са официално членки на т. нар. ядрен клуб.

(По материали на БГНЕС)