Основна част от предвидените евросредства ще бъдат реализирани под формата на публични инвестиции
Създават 80 000 нови работни места, растат заплатите
Очаква се средногодишната инфлация да се увеличава с около 0,2 на сто
България ще разполага с огромни средства от ЕС през следващите 7 години. Освен сумите, които страната ни традиционно получава по оперативните програми на ЕС, ще разполагаме и с допълнителни средства за възстановяване от последиците от пандемията от COVID-19. Затова “Труд” стартира поредица от статии, в които ще представи данни за очакваните пари от ЕС, както и коментари и анализи на експерти и управляващи за това как е най-добре те да бъдат използвани.
Цели 1,476 млрд. лева ще се влеят в българската икономика през следващите 3 години, благодарение на средствата, предвидени по Механизма за възстановяване и устойчивост за България. Останалите близо 10 млрд. лева от общата рамка на помощта в размер на малко над 12,3 млрд. лв. ще бъдат усвоени и вложени в икономиката по линия на 4-те основни стълба в Националния план за възстановяване и устойчивост до края на 2026 г. Това показва симулационен модел за това какъв ще е ефектът върху бъдещето на икономиката и българите от средствата предвидени от Брюксел за справяне с кризата, породена от COVID-19.
Моделът показва, че благодарение на инвестираните европейски средства БВП ще нарасне с 4,8 на сто в края на периода – през 2026 г. Основно това ще се дължи на третия стълб от Националния план за възстановяване и устойчивост – Зелена България. За него са предвидени и най-много средства в плана – 4,532 млрд. лв. Основна част от предвидените евросредства (81,3 на сто) ще бъдат реализирани под формата на публични инвестиции.
Повишените инвестиции в икономиката ще доведат и до разкриване на близо 80 000 нови работни места, показват изчисленията на експертите. Благодарение на предвидените в Националния план средства ще се намали и темпът за ръст на безработицата и тя ще се запази на по-ниски нива в сравнение със сценарий, в който българската икономика се развива без средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост.
Реалната производителност на труда ще е с 1,9 на сто по-висока в края на периода на помощта, очакват анализаторите. От своя страна възнагражденията също ще растат и средната работна заплата ще се увеличи с 2,3 на сто, благодарение на отпуснатите средства от Брюксел в помощ на българската икономика.
Увеличените средства и съпътстващите ги структурни реформи в областта на образованието и дигитализацията се очаква да имат допълнителен ефект върху квалификацията на работната сила и повишаване на технологичната интензивност на производството.
Разкриването на нови работни места и увеличените доходи от своя страна ще доведат до ръст на потреблението, както и до повишено търсене на стоки и услуги. Което според анализаторите ще доведе до по-голям ръст на вноса в сравнение с износа. Очаква се средногодишната инфлация да се увеличава с около 0,2 на сто.
Изпълнението на плана ще доведе до допълнително разширяване на данъчната база и по-високи данъчни постъпления в сравнение със сценарий, в който икономиката ни се развива без средствата от Механизма за възстановяване и устойчивост. Най-съществено се очаква да бъдат повлияни приходите от корпоративен данък и ДДС.
„В същото време, предвид по-благоприятната икономическа конюнктура би могло да се очаква увеличение и на някои текущи разходи. В резултат изпълнението на плана ще има почти неутрален ефект върху бюджетния баланс като % от БВП“, се казва в Оценката на въздействието на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Като анализаторите посочват, че при по-ниска усвояемост на средствата и ефектът върху икономиката ще е по-слаб. Но въпреки всичко средствата от Плана ще ускорят процесът по сближаване на родната с европейските икономики.
Според оценките на Европейската комисия, при равномерно разпределение на средствата през 6-годишния период, в групата страни с БВП на глава от населението под средното за ЕС и нисък дълг, към които принадлежи България, ще може да се очаква увеличение на нивото на БВП към 2026 г. с 3,5%.