ЦИК казва кои са новите народни представители, предстоят и вътрешни размествания в партиите
Вещи лица провериха 2204 секции
Изборът на 16 депутати е незаконен, обяви с решението си Конституционният съд. Магистратите се произнесоха по делото за оспорването законността на изборните резултатите от вота на 27 октомври 2024 година. Незаконно избраните депутати от ГЕРБ-СДС са Павлин Йотов, Александър Ненков, Теменужка Петкова - Никола Тошков Джамбазов (избран на мястото на Петкова).
От ППДБ изпада Ивайло Митковски, от ”Възраждане” Светослав Тодоров и Виктор Папазов. От “ДПС - Ново начало” парламентът ще напуснат Станислав Анастасов и Метин Качан, а от БСП - Андрей Вълчев.
Депутатите от ИТН с незаконен избор са Емил Трифонов, Иван Кючуков и Александър Марков, а от “Алианс за права и свободи” Ешереф Ешереф. От МЕЧ - Деян Петков, Росен Иванов и Борислав Петков.
В решението си КС посочва, че след преизчислението на резултатите гласовете за “Величие” са с 59 повече, т. е. партията минава прага за влизане в Народното събрание. По предварителни изчисления тя ще има 10 депутати. Данните от преизчислението на вота след установените от експертите на КС нередности при отчитането на гласовете показват, че от парламентарните сили с най-много гласове пада “ДПС-Ново начало” - 1110 гласа. ГЕРБ губят 452 гласа, “Възраждане” губят 108 гласа, БСП - 42. ППДБ - имат увеличение от 11 гласа, ИТН - 31, МЕЧ - 28 и АСП - 1.
Според предварителните изчисления мнозинството остава със 121 депутати.
Очаква се ЦИК да каже кои ще са депутатите от “Величие”, както и да обяви вътрешното разместване на народни представители от МЕЧ и ИТН.
В КС бяха внесени пет жалби срещу резултатите от изборите, с които се искаше частичното им касиране. Първата жалба бе внесена от ИТН, последва жалба от “Величие”, които не влязоха в Народното събрание. Липсваха им 31 гласа, за да минат бариерата. След тях жалби подадоха депутатите от ППДБ, те внесоха и искане на сдружение БОЕЦ. Под последната се подписаха депутати от “БСП-Обединена левица” и АПС.
КС назначи две експертизи по делото, а вещи лица провериха 2204 секции от общо 12 920. В 46,75% от проверените секции беше установена промяна в броя на действителните гласове, разпределени по кандидатски листи. А проверка на недействителни бюлетини в 436 секции констатира, че в 35,78% “броят на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от проверените секционни избирателни комисии, не съответства на установеното от експертизата”.