179 млн. европейци живеят с мозъчно заболяване

Снимка: Pixabay

Всеки трети ще развие неврологично или психично разстройство в определен момент от живота си

179 млн. жители на Европа живеят с мозъчно заболяване, като според прогнозите на лекарите всеки трети човек ще страда от неврологично или психично разстройство в определен момент от живота си, сочат данни на Европейската комисия.

По данни на Brain Health Atlas за 2021 г., мозъчните заболявания, които оказват най-голяма тежест върху обществото в България, са инсултът, неврологичните и психичните разстройства, припомнят от Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ по повод Световния ден на мозъка – 22 юли.

Датата е определена от Световната федерация по неврология за Световен ден на мозъка, като целта му е да се повиши осведомеността за мозъчните заболявания. 

В България - над милион 

Заболеваемостта от болести на мозъка у нас през 2022 г. надхвърля 1 270 000 случая, а смъртността, свързана с тях, е над 33 000 души.

Известни са повече от 600 мозъчни нарушения, които включват заболявания като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон, както и други разстройства като епилепсия, депресия, инсулт, мигрена, нарушения на съня, черепно-мозъчни травми, болкови синдроми, зависимости и др.

Според анализите и прогнозите на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“, ако бъдат приложени правилните политики, то до 2030 г. броят на засегнатите от мозъчни и психични заболявания в България може да се намали с до 100 000 души, благодарение на иновациите и по-добрия достъп до лечение.

Депресия, Алцхаймер, Паркинсон

Според данни на European Brain Council (EBC), едно от най-разпространените мозъчни заболявания в света е депресията, от която страдат над 264 милиона души. Тежките форми на депресия съкращават очакваната продължителност на живота с около 10 години. Болестта на Алцхаймер и другите форми на деменция вече са сред водещите причини за инвалидност и се нареждат на четвърто място по смъртност в Европа – в сравнение с десето място през 2000 г.

Статистиката сочи, че около 50 милиона души по света живеят с Алцхаймер или друга форма на деменция, като приблизително 10,5 милиона от тях са в Европа. Очаква се броят им да достигне 18,7 милиона до 2050 г.

Друга мозъчна болест - тази на Паркинсон, е хронично, прогресиращо заболяване на централната нервна система, което засяга около 6,2 милиона души в световен мащаб. Това е второто най-често срещано невродегенеративно заболяване след болестта на Алцхаймер, отбелязва здравният портал medicalnews. Тъй като разпространението на Паркинсон се увеличава с възрастта, а хората живеят по-дълго, се очаква броят на засегнатите да нарасне рязко и да достигне близо 13 милиона до 2040 г.

По правило заболяването е характерно за по-напреднала възраст, но около 10% от пациентите получават диагнозата и преди 50-годишна възраст.

Проф. Николай Габровски

„Мозъчните заболявания оказват огромно влияние не само върху живота на пациентите и техните семейства, но и върху икономиката и социалната структура на обществото. За съжаление, темата остава на заден план в обществените приоритети. Необходим е стратегически подход, който да постави мозъчното здраве във фокуса на здравната политика. Това е нашата основна мисия“, каза чл.-кор. проф. д-р Николай Габровски, председател на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ и председател на Българското дружество по неврохирургия.

Най-четени