Днес се навършват 39 години от аварията в чернобилската ядрена централа.
В нощта на 26 април 1986 година в нея се провежда тест, който довежда до експлозия в 4 реактор. В атмосферата са изстреляни радиоактивни частици.
Населението на Припят - град с около 300 хиляди жители, в непосредствена близост до реактора, не е евакуирано веднага.
В резултат на аварията от радиоактивно замърсяване е засегната територията на 17 страни в Европа с обща площ от 207 500 кв. км. В момента реакторът е покрит със защитен саркофаг.
Чернобилската трагедия е най-голямата в цивилната употреба на ядрени мощности. 39 години по-късно тя е добре документирана и изучена от ядрените специалисти, според които до немислимия инцидент се стига заради недостатъчна подготвеност на персонала и конструктивни особености на реактора. Колко са жертвите на Чернобил е сред темите, по които все още се спори. Това са не само голяма част от персонала на смяна в нощта на трагедията и пожарникарите, които първи откликват на аварията, но огромен брой хора, които развиват заболявания в следствие от нея.
В България инцидентът първоначално се скрива. БНР излъчи спомени на тогавашни ученици:
"Сестра ми, тогава тя беше на 16 години, година по-късно се наложи да й оперират щитовидната жлеза. За всички беше ясно, че тази бучка, която се беше появила за щастие, доброкачетвена, на нейната щитовидна жлеза, е в следствие на Чернобил"
"Имаше дъждове, всичко беше избуяло. Имаше едни сочни марули. 1986 година бяхме на екскурзия в Съветския съюз. Около 1 май се връщаме с параход. Денят беше много хубав, слънчев, и ние всички по бански костюми и се радваме, че хубава слънчева баня правим, и като стигаме на митницата, митничарите ни гледат така, малко особено и много благосклонни, нито ни ровят по багажите, минаваме така малко гратис и ние се чудим защо."
"Бяхме ученици и бяхме на манифестация. Всички деца бяхме с чадъри на манифестацията, валеше дъжд, а трибуните общо взето бяха празни, спомнят си част от хората."
В началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна през 2022 г. за кратко руските войници окупират централата и служителите в нея, а на 14 февруари тази година руски дрон удари саркофага на реактора.
От 2017 г. 26 април се отбелязва като Международен ден в памет на Чернобилската катастрофа с резолюция на Общото събрание на ООН от 8 декември 2016 г. с цел повишаване на информираността на обществеността за последиците от аварията в Чернобилската АЕЦ и за координиране на международните усилия за преодоляването им, както и за предприемане на мерки за възстановяване и постигане на устойчиво развитие в засегнатите райони, припомня БТА.
Преди девет години тогавашният президент на Украйна Петро Порошенко подписва указ за създаване на Чернобилски биосферен резерват.
Близо четири десетилетия след ядрената авария районът е еволюирал от бедствена зона в природен резерват, обитаван от множество диви животни - вълци, лосове, елени и други. Този забележителен обрат кара учените да смятат, че радиационното замърсяване не пречи на дивия свят да процъфтява. Специалистите освен това обръщат внимание на благоприятния ефект от човешкото отсъствие върху животинските популации.