819 жители на Сливенска област са под домашна карантина заради епидемията от коронавирус, като от началото на епидемията са били карантинирани общо 5 270 лица, съобщиха от Областния кризисен щаб. Най-голям е броят им в най-голямата сред четирите общини в областта – сливенската. 535 е броят им в Сливен и общината, като 168 от тях са жителите на двата най-гъсто населени квартала в областния град – „Надежда“ и „Речица“.
Овладяването на рисковата ситуация в тези два квартала бе посочено като най-голямо предизвикателство пред държавната и местната власт, казаха от областната администрация. Още в началото на епидемията бе регистрирана концентрация на случаи в тези два квартала, първите жертви също бяха от там. По тази причина с решение на областния кризисен щаб бяха разпоредени допълнителни мерки за ограничаване на разпространението в „Надежда“ и „Речица“, които включваха налагане на домашна карантина на цели жилищни сгради, включително и в съседство. Така под карантина попаднаха 13 улици или части от тях в „Надежда“ и 5 – в „Речица“ и въвеждането на пропускателен режим. Това се наложи, защото и в двата квартала няма достатъчно пространство и жилищна площ, за да може домашната изолация да се провежда индивидуално. От общината, със съдействието на здравни медиатори и доброволци, се доставяха и се доставят храни, лекарства и стоки от първи необходимост за карантинираните лица. Положителен ефект за ограничаване на риска е оказала и проведената преди въвеждането на допълнителните мерки среща на държавни и общински ръководители с религиозните пастори, здравните медиатори и неформалните лидери на тези квартали за необходимостта от изолация, начините за предпазване от заразата и нуждата от самодисциплина. Данните сочат, че повече от половината 84 лица с положителни проби за Ковид-19 от Сливен са жители на двата квартала. За жалост, коронавируса взе 8 жертви. Шест от тях са от „Надежда“ и „Речица“. Към момента в двата квартала има 168 души под карантина при общо 1 553 души от средата на април досега.
„Сливенска област бе първата в страната, където бяха въведени допълнителни мерки в битката с епидемията, без тотално блокиране на цели квартали, а само на рискови райони в тях. Бе направено всичко възможно останалите жители на тези квартали да водят обичаен начин на живот, разбира се, при спазване на противоепидемичните мерки, валидни за цялата страна“, коментира областният управител Чавдар Божурски и изказа благодарност на РЗИ, ОД на МВР и общината за адекватната реакция и професионализъм.