Италианският тенор Андреа Бочели критикува начина, по който италианското правителство се справя с пандемията от новия коронавирус. Великият музикант, който прекара болестта, споделя, че се чувства унизен от ограничителните мерки и призова хората да не се подчиняват на все още валидните норми.
Той осъди публично действията на правителството на конференция в Сената в Рим. 61-годишният изпълнител се превърна в символ на национална сплотеност по време на пандемията с концерта си на Великден в празната Миланска катедрала. На въпросната конференция той също споделя, че се чувства унизен и обиден. Причината за това е невъзможността да излезе от собствения си дом, въпреки че не е извършил престъпление.
В началото на месец март жителите на Италия бяха сложени под карантина поради разрастващата се епидемиологична обстановка. Наложените мерки бяха отменени поетапно в продължение на 3 месеца.
Бочели обаче признава, че е нарушавал правилата на карантината, "защото не смятах, че е правилно или здравословно да си стоя у дома на тази възраст". Той не приема ситуацията за сериозна до такава степен, каквато я представят властите. Лично той не познава никой, който да е попаднал в интензивно отделение.
В следствие усложненията от коронавирус от този свят си заминават повече от 35 000 италианци. Ограничителните мерки като спазване на социална дистанция и носене на защитни маски на обществени места на закрито продължават да са в сила. Противно на това Бочели сякаш призова тези норми да бъдат нарушавани с думите „Нека откажем да следваме това правило. Нека четем книги, нека се движим наоколо, нека се опознаваме, да разговаряме, да водим диалог“.
Междувременно музиканти и артисти в чешката столица Прага протестираха срещу ограничителните мерки, наложени в страната заради Ковид-19. Над хиляда представители на изкуствата проведоха демонстрация в Прага с искане за облекчаване на ограниченията и за финансова подкрепа за артистите. В отворено писмо до премиера Андрей Бабиш те изтъкват екзистенциалните проблеми пред хората на изкуството заради почти пълната карантина, която на практика спира дейността им.
Творците пишат, че не виждат светлина в тунела. Министърът на културата Лубомир Заоралек е отворен за диалог и подчертава, че мерките ще останат в сила до края на годината. Според епидемиологичните ограничения, въведени от чешкото правителството, максимум 500 души могат да се събират на закрито на публични събития. При участие на повече от сто души, носенето на защитни маски е задължително.