Приемна майка продава ниви и бижута, за да се грижи за момиче с ментални проблеми

Автор: Труд
Приемна майка продава ниви и бижута, за да се грижи за момиче с ментални проблеми

Приемна майка продава бижута и ниви, за да се грижи за 18-годишно момиче с умствена изостаналост.

Таня Ганева работила в Дом за деца с умствена изостаналост в старозагорското село Петрово и там се запознала с Надка. Решила да се грижи за нея като приемен родител, но когато момичето навършило 18 години, Таня получила странно писмо от социалните, съобщава bTV.

„Получих заповед за нейното извеждане, но не се посочва къде трябва да се заведе, а Надка е абсолютно безпомощно същество. Това, че вече е пълнолетна, не променя нуждата от ежедневно обгрижване“, каза пред камерата на телевизията Таня Ганева.

Със заповедта обаче секват и парите за професионалната приемна грижа, а Таня остава и без работа. Преди да започнат проблемите около Надка, трудовият й договор е бил заменен с граждански и дори няма право да се запише на борсата.

Следват мъчителни осем месеца, в които, за да издържа домакинството, Таня се вижда принудена да продаде бижутата си и една от нивите. Сега жената отново работи като приемен родител и отглежда 10-годишно момиченце, което също има ментални проблеми. Продължава да се грижи и за Надка. Категорична е, че няма да я изостави.

"Ако не я храня и й поднасям вода, витамини или лекарство, което помага за разграждане на всички ферменти и е срещу болезненото подуване на стомаха, тя ще загине", предупреждава Таня.

Според социалните служби, децата с физически или ментални увреждания, които са отраснали в социалните домове, имат къде да отидат след навършване на пълнолетие и за тях държавата също е помислила.

След като детето навърши 18 години и семейството, което го е отглеждало до този момент, желае да продължи да се грижи за него, то остава там. Ако обаче не желае, лицето трябва да бъде настанено в социално заведение, обяснява директорът на „Социално подпомагане“ - Стара Загора Петя Чакърова.

Трябва да има не „старчески домове“ за лица над 18 години, които вече не могат да бъдат обгрижвани в семейства, а доброволци и други семейства, които да са назначавани като приемни родители, защото хората с увреждания имат право да продължат достойно живота си, добавя Таня.

У нас има 27 институции за възрастни с увреждания, в които живеят 2136 души. Свободни места в държавните домове няма, а за легло хората чакат с месеци. 75 пък са защитените жилища за хората с ментални проблеми. Четири от тях са в област Стара Загора, където живее Надка.

Най-четени