Всяко искане на НАТО към България ще бъде обсъждано първо в парламента и ако трябва да се вземе решение, то ще бъде гласувано в парламента. Това обеща премиерът Бойко Борисов пред депутатите.
Българският народ е миролюбив и темата за военни действия не е приемлива за народа, каза Борисов на въпрос дали е дадено съгласие за постоянно разполагане на тежковъоръжена техника у нас. Вчера министърът на отбраната Николай Ненчев замина на среща с колегите си от страни - членове на НАТО, на която трябва да се вземе решение за новата отбранителна политика на алианса. Борисов му е дал разпореждания да не поема ангажименти.
Конфликтът в Украйна е много близко до нас, а от другата страна имаме „Ислямска държава”, каза Борисов. Според него няма гаранция, че освен бежанците от Сирия, няма да тръгнат към нас и хора от Украйна.
На срещата на НАТО в Брюксел в четвъртък днес ще се вземе решение за създаването на центрове за командване и управление в Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния и България. Тези центрове ще са ключови за поддържането на връзката между националните сили и силите на НАТО. В София ще бъдат разположени около 50 военни и цивилни, половината от които ще са чужденци, а останалите българи. Щабовете са част от новата организация на НАТО, която е най-голямата промяна в алианса след края на Студената война. Щабът ще заработи заедно с формирането на новите сили за бързо реагиране на пакта.
“България трябва да отхвърли всякакви опити да бъде квалифициранa като фронтова държава“, заяви бившият президент Георги Първанов, чиято партия участва във властта. От думите му стана ясно, че той е против разполагането на нов щаб на НАТО в София. Първанов смята, че България не бива да допуска да стане територия за база на атаки срещу наши съседи.